O mačkama, onim kućnim, ali i takozvanim slobodnoživućim, najviše se piše tijekom mjeseca veljače.
Između ostalog i zbog akcije kastracije odnosno sterilazacije što za krajnji cilj ima kontrolu njihova broja, ali kažu stručnjaci, i izbjegavanja određenih obolijevanja.
O mačkama se na veliko piše i zbog, silom prilike, smanjenog broja Uljanikovih djelatnika koji su samoinicijativno hranili dvjestotinjak mačaka koje su svoj dom pronašle upravo na ovom brodogradilištu.
Grad Rovinj, uz ostale gradove koji imaju svijest o možebitnom problemu prekomjernog broja gradskih mačaka provodi, uz Udrugu Mijao iz Rijeke te veterinarskim ambulantama, akciju sterilazije odnosno kastracije.
Kako je za za Rovinj FM rekao doktor veterine, Hrvoje Labura "Rovinjci su mačkoljupci i sigurno je barem tisuću slobodnoživućih mačaka svoj dom pronašlo u nekoj od rovinjskih obitelji". Unatoč tome, još ima mačaka koje se smatraju gradskima iako ih hrane i o njima brinu građani koji ih ne svojataju i ne primaju pod svoj krov, što nije slučaj sa psima koje mnogo češće uzimaju 'pod svoje'.
Mačaka ima više i zbog mogućnosti parenja i skotnosti čak i tri puta godišnje, a spomenimo da svaka mačka može imati i do 8 mačića po leglu.
Sterilizacije odnosno kastracije imaju više svrha. Jedna je kontrola populacije, a Labura navodi i zdravstvenu komponentu. "Kastracijom odnosno cijepljenjem izbjegavaju se bolesti koje se prenose spolnim putem", kaže.
Podsjetimo i kako u Hrvatskoj ne postoje azili za mačke i njihovo zbrinjavanje te kako je po Zakonu o zaštiti životinja eutanazija zdravih životinja zabranjena i svi oni koji su svjesno dozvolili okote svojih ljubimaca, dužni su zbrinuti legla svojih životinja ili ih pravovremeno sterilizirati odnosno kastrirati.
Ostavite komentar