Nižu se čestitke našim olimpijcima nakon osvojenih medalja u Parizu uz nadu da će ih biti još. No, postavlja se i pitanje motivacije sportaša i odnosa prema onim najboljima koji se s ovakvih natjecanja vrate okićeni odličjem.
"Naravno, organizirat ćemo i dočeke kako budu stizali nazad u Hrvatsku. (...) U svakom slučaju, svaka pohvala i zahvala našim sportašicama i sportašima.", poručio je resorni ministar Tonči Glavina.
Osim slavlja naše će olimpijce koji se iz Pariza vrate s medaljom oko vrata dočekati i nešto veći financijski stimulansi odnosno nagrade koji su, kaže Glavina, za 50 posto veći.
"Tako da, recimo, osvajač zlatne medalje na Olimpijskim igrama ove godine dobiva trajnu nagradu u iznosu od 41 tisuće eura, zatim srebro 26 tisuća eura i bronca 18 i pol tisuća eura."
Lijepi iznos koji se ipak čini malenim kada usporedimo nagrade koje olimpijcima daju neke zemlje u okruženju. Ovih su se dana u medijima povlačile te paralele pa smo tako mogli čuti da primjerice, Kosovo daje oko 120 tisuća eura, a Srbija 275 tisuća eura nagrade zlatnim sportašima dok Švedska, Norveška i Island umjesto novca dodjeljuju razne stipendije.
Sportske mirovine
Glavina pak ističe da je Hrvatska jedna od rijetkih zemalja koje dodjeljuju i takozvane sportske mirovine.
"Primjerice, zlatni olimpijac nakon svoje napunjene 45 godine ima naknadu od 100 posto iznosa prosječne hrvatske plaće za cijelog svog života. Tako da ako uzmete prosjek negdje 30 godina za jednog olimpijca koji je sada osvojio zlatnu medalju, on će na razini nekog prosječnog životnog vijeka dobiti od države preko pola milijuna eura."
Zadnjim izmjenama Zakona o sportu to je omogućeno i njihovim trenerima kada napune 55 godina, naglasio je Glavina.
Photo: Igor Kralj/PIXSELL
Ostavite komentar