U Puli održano natjecanje u čitanju Brailleovog pisma
Čitanje brajice polako zamire s napretkom tehnologije koja omogućava slušanje knjiga i časopisa, no Udruga slijepih Istarske županije nastoji održati živom tradiciju čitanja Brailleovog pisma koje je gotovo 200 godina bilo temelj pismenosti i obrazovanja slijepih osoba u cijelom svijetu.
U prostoru Udruge slijepih Istarske županije u Puli ovog je ponedjeljka, 17. veljače, održano natjecanje u čitanju Brailleovog pisma, tzv. brajice. Udruga ovo natjecanje organizira kao dio aktivnosti povodom obilježavanja 74 godine od svog osnutka 22. veljače 1951. godine.
Na natjecanju su sudjelovala četiri natjecatelja. Najbolja natjecateljica bila je Martina Belić, na drugo mjesto plasirao se Franko Bakša, na treće Marija Legović, a kao četvrta završila je Soka Bakša.
Tijek natjecanja pratilo je povjerenstvo od tri člana u sastavu Đina Tončić-Fonović, Nataša Kreso i Zlatko Kuftić.
Svaki natjecatelj čitao je po dva teksta pisana brajicom – vezani tekst (dio novinskog članka) i nevezani (nasumično odabrane riječi), a ocjenjivala se brzina, te kod vezanog teksta i izražajnost čitanja.
Udruga slijepih Istarske županijeMartina Belić i Zlatko Kuftić
Svim natjecateljima uručene su prigodne nagrade te će im za sudjelovanje biti uplaćena pretplata na jedan Brailleov časopis po izboru.
Čitanje brajice polako zamire s napretkom tehnologije koja omogućava slušanje knjiga i časopisa, no Udruga slijepih Istarske županije nastoji održati živom tradiciju čitanja Brailleovog pisma koje je gotovo 200 godina bilo temelj pismenosti i obrazovanja slijepih osoba u cijelom svijetu.
Na istarskim prometnicama održava se međunarodna cestovna biciklistička utrke pod nazivom ''Istarsko Proljeće'', na kojoj sudjeluje oko 180 biciklista, prateće službe i osiguranje.
Mili Poljičak i Emanuel Ivanišević pobijedili su u hrvatskom finalu Karla Kajina i Denija Žmaka sa 6-3, 3-6, 10-5 te osvojili pobjednički trofej u konkurenciji parova na turniru u Poreču.
Marko B. potpisuje singl „One More Time“ koji donosi melodičan spoj modernih produkcijskih elemenata i emotivnih, introspektivnih tekstova koji će sigurno odjeknuti kod svih ljubitelja dubokih, iskrenih priča.
Istra nudi brojne mogućnosti za aktivan odmor, bilo da volite šetnje kroz povijesne gradiće, planinarenje uz strme obale ili istraživanje skrivenih prirodnih ljepota.
Zahuktavanje političke situacije podsjetilo nas je na anketu koju smo objavili na našem portalu IstraIN, a u kojoj smo dali priliku čitateljima da se izjasne o tome za koga će glasati na izborima za istarskog župana/icu - ono na što smo naišli neugodno nas je iznenadilo.
„Centar za povijesna istraživanja respektabilna je ustanova koja je kroz desetljeća djelovanja stvorila jedinstvenu i neprocjenjivu znanstvenu i kulturnu baštinu koja iziskuje posebnu zaštitu i valorizaciju", poručio je župan Boris Miletić.
Ovim infrastrukturnim zahvatom obuhvaćena je obnova 600 metara prometnice, od Zlatićevog trga do kružnog raskrižja s Japodskom i Ulicom Jurja Žakna, s ciljem modernizacije, povećanja prometne sigurnosti i funkcionalnosti ove frekventne gradske ulice. Završetak radova predviđen je za sredinu travnja.
Policija upozorava sudionike u prometu da se biciklistička utrka održava u uvjetima neposrednog zatvaranja cesta i zaustavljanja prometa prije nailaska i prolaska biciklista, međutim moguća su zaostajanja biciklista koja sudjeluju u utrci.