Župan Miletić u Puli primio predstavnike albanske nacionalne manjine
Predsjednik Zajednice Albanaca Istarske županije Frok Lekaj zahvalio je Istarskoj županiji na suradnji i pomoći koju Županija pruža pripadnicima albanskog naroda u Istri, prije svega u realizaciji obrazovnih i kulturno-umjetničkih programa i projekata.
U sjedištu Istarske županije, u Puli, danas je župan Boris Miletić, zajedno sa svojom zamjenicom Jessicom Acquavita te pročelnicom Upravnog odjela za talijansku nacionalnu autohtonu zajednicu, nacionalne manjine i mlade Teom Batel, održao prijem za predsjednika Zajednice Albanaca Istarske županije Froka Lekaja te vijećnike u Vijeću albanske nacionalne manjine Istarske županije Atdhea Tanushaja i Selima Mulliqija, u povodu 17. obljetnice neovisnosti Republike Kosovo.
Čestitavši predstavnicima albanske zajednice ovaj važan datum (17. veljače), župan Miletić je istaknuo značajan doprinos koji Albanci daju u izgradnji identiteta Istre kao regije u kojoj se, u prvom redu, njeguju vrijednosti multikulturalnosti, multietničnosti te slobode izražavanja pojedinca.
''Ovo je još jedan konkretan dokaz koliko ozbiljno pristupamo rješavanju gorućeg problema nedostatka stručnog kadra u zdravstvu i sustavu socijalne skrbi. I po tom pitanju smo jedinstveni u Hrvatskoj'', rekao je župan Miletić.
Sufinancirat ćemo gradovima i općinama izradu glavnih projekata za stanove za mlade, čime olakšavamo mladim obiteljima da pronađu svoj dom u Istri", istaknuo je neke od planova nezavisni kandidat za župana Boris Miletić.
19:02Prije 9 d12.05.2025
„Vrijednosti za koje se zalažemo, vrlo su jasno definirane u temeljnom dokumentu naše Županije, a to je Istarski statut, čiji ćemo Dan i ove godine svečano obilježiti 30. ožujka. U njemu su, poput svojevrsne niti vodilje, utjelovljeni ideali kojima svi mi kao građani Istre težimo i koje nastojimo njegovati.“ - poručio je župan.
Predsjednik Zajednice Albanaca Istarske županije Frok Lekaj zahvalio je Istarskoj županiji na suradnji i pomoći koju Županija pruža pripadnicima albanskog naroda u Istri, prije svega u realizaciji obrazovnih i kulturno-umjetničkih programa i projekata, istaknuvši svoje uvjerenje kako će se kvalitetna suradnja i potpora koju Istarska županija pruža nastaviti i ubuduće.
Vijećnik u Vijeću albanske nacionalne manjine Istarske županije Atdhe Tanushaj ukazao je na problematiku financiranja projekata manjinskih zajednica na razini državi, posebice kada su u pitanju zajednice koje su, poput albanske, u brojčanom smislu male.
Premda zakonodavni okvir u Republici Hrvatskoj omogućuje dobru reprezentativnost manjinskih zajednica, problem je u vidljivosti tih istih zajednica, koje da bi bile vidljive, konstantno moraju generirati nove projekte i sadržaje, a to, u okolnostima stalne nedostatnosti novčanih sredstava, predstavlja pravi izazov.
Zamjenica župana Acquavita i pročelnica Batel ukazale su na pozitivne trendove u pogledu financijske podrške manjinskim zajednicama, pa je tako, primjerice, u proračunu Istarske županije za 2025. godinu osigurano 90.000,00 € za potrebe kulturno-umjetničkih projekata i programa za udruge nacionalnih manjina, što je praktički triput veći iznos u odnosu na sredstva koja su u tu svrhu bila izdvojena 2021. godine.
Vijećnik u Vijeću albanske nacionalne manjine Istarske županije Selim Mulliqi, inače autor novoobjavljene zbirke poezije Harmonija stihova (Harmonia e vargjeve), dodao je kako na godišnjoj razini, albanska zajednica u Istri participira, u prosjeku, s oko 6-8 aktivnosti, što ju, s obzirom na brojnost, čini poprilično aktivnom i vitalnom zajednicom.
Istaknuo je kako građani u ovim nesigurnim i izazovnim vremenima te s obzirom na situaciju u okruženju traže sigurnost, iskustvo, stabilnost, a upravo je to ono što jamči njegov tim.
Kako je protivno propisima gradio na području koje je od posebnog interesa za državu, protiv njega se podnosi kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu redovnim putem.
Međunarodni dan bioraznolikosti svake se godine posvećuje jednoj ključnoj temi vezanoj uz bioraznolikost kao što je poljoprivreda, klimatske promjene, invazivne strane vrste ili šume.
Gomilanje otpada na nedozvoljenim mjestima diljem Pule postaje svakodnevni prizor, a ogorčeni građani sve češće prijavljuju neodgovorno ponašanje pojedinaca koji stvaraju divlja odlagališta u gradskim ulicama, uz igrališta i tik uz povijesne znamenitosti.
Javna ustanova Natura Histrica kroz stanicu "Oprašivači – nevidljivi heroji prirode" pružit će informacije o ulozi oprašivača u očuvanju ekosustava, posjetitelji će imati priliku izbliza upoznati pravu košnicu i saznati kako izgleda život pčela – kako komuniciraju, kako nastaje med itd.
Postaja prometne policije Pula-Pola će 22. travnja 2025. od 6.30 do 12.30 sati provesti prometnu akciju „Nadzor poštovanja obveza vozača prema pješacima, nadzor poštovanja prometnih propisa od strane pješaka“.
U središtu izlaganja bio je projekt prospektivnog praćenja 866 ispitanika s kroničnom lumbalnom boli, s ciljem identificiranja prediktora kliničko-funkcionalnog ishoda.
''Ovo je još jedan konkretan dokaz koliko ozbiljno pristupamo rješavanju gorućeg problema nedostatka stručnog kadra u zdravstvu i sustavu socijalne skrbi. I po tom pitanju smo jedinstveni u Hrvatskoj'', rekao je župan Miletić.
Kilogram trešanja na pulskoj tržnici prodaje se po osam eura. Kupcima koji još uvijek mentalno preračunavaju cijene u kune, gotovo 60 kuna može se činiti previsoko.