U istrazi koju vodi USKOK, a koja obuhvaća i pjevača Mile Kekina, supruga saborske zastupnice Ivane Kekin, ključni preokret donijelo je priznanje jednog od osumnjičenih – Zdenka Rajkovića.
On je istražiteljima priznao da godinama nije imao ovlaštenje sudskog vještaka, iako je pod tim statusom izrađivao procjene vrijednosti nekretnina koje je Grad Buje potom prodavao, često po znatno nižim cijenama od tržišnih, piše Index.
Rajković je odmah nakon uhićenja priznao da je na zahtjev pročelnice Jelene Perosse, s kojom je surađivao još od 2012., sustavno umanjivao procijenjene vrijednosti zemljišta. U obrani je izjavio da je Perossa od njega tražila da zemljišta procjenjuje kao poljoprivredna, iako su bila građevinska, te da mu je u više navrata direktno tražila dodatno smanjivanje vrijednosti procjena.
"Procjene sam joj dostavljao e-mailom, a nekad me i zvala tražeći da još umanjim vrijednost. Nije mi bilo poznato kome su te nekretnine dalje prodavane", rekao je Rajković. Kao glavni motiv naveo je honorare koje je primao za svaki elaborat – između 1000 i 1500 kuna – i priznao da u dijelu vremena nije imao status sudskog vještaka, a nikada nije bio ovlašten za procjene nekretnina.
USKOK ističe kako je jedan od spornih slučajeva upravo prodaja zemljišta Mili Kekinu, kojem je parcela navodno prodana za oko 7000 eura manje od stvarne tržišne vrijednosti. Rajković tvrdi da je elaborat na temelju kojeg je ta cijena određena sastavio još 2013., iako je do kupoprodaje došlo tek 2018.
U svojoj obrani također je potvrdio da je između 2015. i 2025. izradio više od 260 elaborata za Grad Buje. U nekima od njih, istražitelji su na njegovom računalu pronašli datoteke pod nazivom “korekcija - Jelena”, što dodatno potvrđuje dogovorenu manipulaciju s pročelnicom.
Vještaci angažirani od strane USKOK-a utvrdili su da Rajkovićevi elaborati često nisu sadržavali objašnjenja kako je do izračuna vrijednosti došao, iako je to zakonski obavezno. U jednom primjeru iz Momjana, tržišna vrijednost nekretnine smanjena je za čak 35 posto bez ikakvog obrazloženja.
Posebno je zabrinjavajuće što se protiv Rajkovića od 1998. do 2016. vodio kazneni postupak zbog više gospodarskih malverzacija, što ga je prema zakonu trebalo onemogućiti u stjecanju statusa stalnog sudskog vještaka – no on je ipak imenovan 2017.
Gradski vijećnici u Bujama godinama su upozoravali na preniske prodajne cijene gradskih nekretnina, nazivajući natječaje “rasprodajom imovine”. Istraga sada razotkriva kako su ti strahovi bili opravdani.