Foto: Grad Rovinj-Rovigno/ Alessio Sponzs - Island Media
Ove se subote u Rovinju održala tradicionalna karnevalska povorka. Nakon povorke, na Trgu M. Tita u 11:00 sati, održan je koncert grupe TRIO SUNSET iz Rovinja te plesni nastup Roxanne Rovinj-Rovigno.
Udruga Roxanne sa svojim članovima izvela je posebnu koreografiju na pjesmu "Do It", inspiriranu popularnom serijom Squid Game.
Brojne maškarane grupe okupit će se na Karolini podno Arene i netom prije podneva krenuti na svoje prvo predstavljanje koje će se održati ispred Arene.
Ove godine, novost u programu predstavlja maškarani ples koji će započeti onog trenutka kada maškare stignu pred Dom kulture.
20:27Prije 4 d16.02.2025
Osim toga, ispred Ekomuzeja Batana, na velikom molu, održana je kazališna predstava za djecu u produkciji Udruge Birikina iz Pule pod nazivom "Kako je Harlekin dobio svoj kostim".
Za vrijeme trajanja programa, građane i goste zabavljali su štulaši i štulocikl Matriniuss cirkusa te animatori Udruge Birikina iz Pule i animatori Maistre.
Rovinjski karneval nije samo zabava, već i živi spomenik tradiciji koja svjedoči o kulturnom identitetu grada, a kako bismo se prisjetili povijesti, nastavite čitati dalje.
Karneval u Rovinju, poznat kao "Carnavàl a Ruveîgno", jedna je od najstarijih i najživopisnijih tradicija ovog istarskog grada.
Ova manifestacija, koja se s nestrpljenjem iščekuje svake godine, duboko je ukorijenjena u povijesti i kulturi Rovinja, a njezini običaji prenose se s generacije na generaciju.
Karnevalska sjećanja kroz povijest
U prošlosti, karneval je bio događaj koji je okupljao cijelu zajednicu.
Tijekom posljednja tri dana prije Pepelnice, grad bi se pretvarao u pozornicu veselja i kreativnosti.
Odrasli i djeca, muškarci i žene, svi su nosili maske i uživali u slobodi i razigranosti koju je donosilo to doba godine.
Za prerušavanje nije bilo potrebno mnogo – malo čađe za šminku, stari šešir, kapa s čipkom, kućni ogrtač ili mariùolo (bluza).
Uz zvukove harmonike, gitare, usne harmonike, tamburice i trube, maskirane skupine obilazile su ulice grada i posjećivale obitelji, donoseći pjesmu, ples i smijeh.
Tradicionalni obredi i običaji
Jedan od najsimboličnijih običaja bio je ritualno "piljenje" lutke Viècia (starice), koja je predstavljala sve nedaće i probleme protekle godine.
Ova lutka bila je napunjena raznim poslasticama i delicijama, a nakon njenog "piljenja" veselje bi se nastavilo do kasno u noć. Okupljanja su se održavala na Trgu Matteotti (Piàssa S. Damiàn), a kasnije na glavnom gradskom trgu, današnjem Trgu M. Tita (Piàssa de la Reîva).
Osim uličnih proslava, grad je bio domaćin i cavalcheîne – elegantnih karnevalskih balova i zabava u gradskom kazalištu, gdje su se okupljali svi ljubitelji plesa, glazbe i dobrog društva.
Karneval danas
Iako su se vremena promijenila, duh rovinjskog karnevala ostao je nepromijenjen.
Danas se manifestacija organizira s bogatim programom, uključujući povorke, glazbene nastupe i maskirane plesove.
No, srž proslave ostala je ista – karneval je vrijeme kada svi mogu zaboraviti na svakodnevne brige, prepustiti se mašti i uživati u zajedničkoj radosti.
U moru trendova zdrave prehrane, ovaj tihi junak ostaje u sjeni, a mi se i dalje držimo zastarjelih mitova – primjerice, da su banane najbolji izvor ovog minerala.
Brojne maškarane grupe okupit će se na Karolini podno Arene i netom prije podneva krenuti na svoje prvo predstavljanje koje će se održati ispred Arene.
Zainteresiranim subjektima organizator manifestacije će omogućiti reprezentativan izložbeni prostor, kratko predstavljanje tvrtke/ ustanove, medijsko praćenje događanja, osvježenje te sve ostale potrebe.
Riječ je o jedinstvenom umjetničkom projektu nastalom kroz novinarska putovanja Velana po Istri sa sinom Giannijem, talentiranim fotografom s Aspergerovim sindromom.