U Rovinju ne propustite promociju knjige i izložbu fotografija: Istrijanske štorije z litratom
Promocija knjige "Istrijanske štorije z litratom - Storiele istriane con ritrato" održat će se 20. veljače u 18:00 sati u rovinjskom Centru za vizualne umjetnosti "Batana". Izložba fotografija traje do 9. ožujka.
"Ova knjižica je poklon mom sinu Gianniju i meni”, zapisao je Elio Velan u uvodnoj riječi svoje upravo objavljene knjige Storiele istriane con ritrato – Istrijanske štorije z litratom, koju je izdala Kulturno-umjetnička udruga „Giusto Curto”, uz grafičko oblikovanje Marija Benčića.
Riječ je o jedinstvenom umjetničkom projektu nastalom kroz novinarska putovanja Velana po Istri sa sinom Giannijem, talentiranim fotografom s Aspergerovim sindromom.
Riječ je o jedinstvenom umjetničkom projektu nastalom kroz novinarska putovanja Velana po Istri sa sinom Giannijem, talentiranim fotografom s Aspergerovim sindromom.
07:46Prije 254 d20.02.2025
Iako je u početku smatrao da bi zajednički rad mogao imati terapijski učinak za sina, Velan je ubrzo shvatio da su Giannijeve fotografije izniman izvor inspiracije i za njega samog.Knjiga donosi autentične zapise o Istri, ispričane kratkim, ali sadržajnim tekstovima iskusnog novinara i fotografske prikaze koji s nevjerojatnom preciznošću hvataju detalje istarskog krajolika – divljeg i pitomog u isto vrijeme.
Velanova sposobnost da u malo riječi prenese bogate i slojevite kontekste čini ovu knjigu posebnim literarnim i vizualnim iskustvom.Dvojezično izdanje, napisano na istrovenetskom dijalektu uz čakavski prijevod Alda i Edija Maružina, dodatno obogaćuje ovu jedinstvenu knjigu.
Foto: CVU Batana
Formatom podsjeća na slikovnicu, ali sadržajem nadilazi klasične književne okvire, istražujući istarsku povijest, sociološke nepravde i kulturološke paradokse.
Promocija knjige "Istrijanske štorije z litratom - Storiele istriane con ritrato" održat će se 20. veljače u 18:00 sati u rovinjskom Centru za vizualne umjetnosti "Batana". Izložba fotografija traje do 9. ožujka.
Radno vrijeme galerije: od 10:30 do 13:00 sati i od 17:00 do 20:00 sati radnim danom, a subotom od 10:30 do 14:00 sati.
Svako planirano putovanje kreće s bar nekakvim istraživanjem mjesta koje želimo posjetiti. Informacije koje na internetu možete pronaći o Parku vojaške zgodovine Pivka taman su atraktivne da poželite vidjeti kompleks, a mi ćemo pokušati dočarati zašto ne propustiti posjet ovom lokalitetu...
Lov će se provoditi od ponedjeljka do petka, u vremenu od sumraka (18:00 sati) do svitanja (5:00 sati), na širem području Cuvi, Villas Rubina, Gripola, Monfiorenca, Štanjere, Madonna del Campo, Valsavia, Monsena, Kukuletovice, Španidige i Rovinjskog Sela.
U odnosu na dosadašnje iznose, Grad Buje uvodi značajno povećanje: za prvo dijete – s 132,72 eura na 500,00 eura, za drugo dijete – s 199,08 eura na 700,00 eura i za treće i svako sljedeće dijete – s 265,45 eura na 900,00 eura.
Na terenu su bila dva vatrogasna vozila s nekoliko djelatnika Javne vatrogasne postrojbe Pazin, a požar je uspješno ugašen. Detalji o uzroku požara bit će poznati nakon obavljanja policijskog očevida.
Da roditelje vrtićanaca u Puli zaista uskoro očekuje gradsko subvencioniranje boravka djece u vrtićima potvrđuje i objava e-konzultacija o Nacrtu prijedloga Odluke o mjerilima za naplatu usluga predškolskih ustanova kojima je osnivač Grad Pula na službenoj internetskoj stranici Grada Pule.
Velikom mađarskom piscu, laureatu najprestižnije svjetske nagrade za literarno stvaralaštvo, liječnici su savjetovali da se do dodjele Nobelove nagrade 10. prosinca 2025. ne izlaže naporima.
U Domu kulture u Rovinjskom Selu svečano je predstavljeno novo izdanje monografije Vjekoslava Bratulića „Rovinjsko Selo – Monografija jednog istarskog sela“, čime je u posebnoj atmosferi nastavljeno obilježavanje 500 godina osnutka ovog mjesta i njegovog bogatog kulturnog i povijesnog nasljeđa.
U sklopu programa, posjetitelji će imati priliku upoznati Vodnjanske štorijice, zbirku autentičnih priča koje čuvaju identitet grada i njegovih stanovnika, te uživati u okusima tradicionalne Torte de mandole, kao i u vrhunskim vodnjanskim vinima i maslinovim uljima – ponosu istarske eno-gastro ponud
Projekt ističe povijest i doprinos Zbora Roženice lokalnoj i regionalnoj sceni, te koristi zborskog pjevanja za članove zbora. Poseban naglasak je na opusu i djelovanju maestra Nella Milottija (11. 11. 1927. – 10. 3. 2011.), dugogodišnjeg dirigenta Roženica.
U Kazalištu „Antonio Gandusio“ u programu rovinjske Noći kazališta 2025. gostuju: „Armagedonci“ zagrebačkog Teatra Exit, „Lisica bez repa“ Umjetničke organizacije Peripetija iz Varaždina, „KoncArt“ Ane Paška, „Bez privatnog, molim“ Gradskog kazališta Scena Gorica te „Ne
daj se, Njofra!“ iz Zagreba.