Mame i hormoni: Što se događa kad je stres glavni dirigent?

Portal Mamin kutak donosi savjete stručnjaka...

Mamin kutak

8 Ožujak 2025 I 07:15

Mame i hormoni: Što se događa kad je stres glavni dirigent?
Foto: Pexels

Kada ste pod stresom, tijelo aktivira sustav za “borbu ili bijeg”. To znači da nadbubrežna žlijezda počinje lučiti kortizol, poznat i kao “hormon stresa”.

I dok je kortizol odličan za brzo rješavanje kriznih situacija (poput izbjegavanja djetetove ručice koja ide prema utičnici), kronični stres može poremetiti cijeli hormonalni orkestar.

Evo kako to izgleda u praksi.

Menstrualni ciklus: Stres može uzrokovati kašnjenje ili izostanak menstruacije, kao i bolnije simptome PMS-a. Razlog? Kortizol utječe na hipotalamus, “glavnog dirigenta” hormonalne ravnoteže, koji zatim ometa proizvodnju spolnih hormona poput estrogena i progesterona.

Dojenje: Prolaktin, hormon odgovoran za stvaranje mlijeka, osjetljiv je na stres. Visoke razine kortizola mogu smanjiti količinu mlijeka ili otežati proces dojenja.

Opće zdravlje: Kronični stres povezan je s nesanicom, oslabljenim imunološkim sustavom, promjenama u težini i čak probavnim problemima – sve to zbog disbalansa hormona.

Kako podržati svoje hormone (i sebe)?

Srećom, postoje jednostavni i učinkoviti načini da pomognete svojim hormonima vratiti se u ravnotežu. Evo nekoliko savjeta koji su lako izvedivi, čak i uz dinamičan raspored svake mame:

Prehrana koja hrani hormone- Hrana je vaš saveznik! Fokusirajte se na namirnice koje podržavaju hormonalno zdravlje:

Zdrave masti (avokado, orašasti plodovi, maslinovo ulje): Potrebne su za proizvodnju spolnih hormona.
Hrana bogata magnezijem (tamna čokolada, orašasti plodovi, zeleno lisnato povrće): Pomaže u smanjenju kortizola i opušta mišiće.
Fermentirana hrana (kefir, kimchi, jogurt): Poboljšava zdravlje crijeva, što je ključno za metabolizam hormona.
Proteini (jaja, piletina, leća): Pomažu stabilizirati razinu šećera u krvi, što sprječava hormonalne oscilacije.
Brzi trik:

Zapamtite pravilo “pola tanjura povrća”: Što je šarenije, to bolje za vaše hormone!

Pokret za oslobađanje stresa

Redovita fizička aktivnost nije samo dobra za tijelo, već i za hormonsku ravnotežu. No, ne mora to biti intenzivan trening. Čak i 10 minuta dnevno može napraviti razliku:

Joga ili pilates: Smanjuju razinu kortizola i povećavaju fleksibilnost.
Somatski pokret: Oslobađa napetosti iz tijela i pomaže vam ponovno se povezati sa sobom.
Brza šetnja: Poboljšava cirkulaciju i smanjuje stres.
Primjer za mame:
Dok gurate kolica u parku, ubrzajte tempo na nekoliko minuta. Ne samo da ćete se osjećati bolje, već ćete i potaknuti proizvodnju endorfina – prirodnih “hormona sreće”.

Opuštanje kao terapija

Tehnike opuštanja su neophodne za snižavanje kortizola i podržavanje hormona poput oksitocina, poznatog kao “hormon ljubavi”. Evo nekoliko prijedloga:

Disanje “4-7-8”: Udahnite kroz nos 4 sekunde, zadržite dah 7 sekundi, a zatim izdahnite kroz usta 8 sekundi. Ova tehnika smiruje živčani sustav.
Vrijeme za sebe: Čak i 10 minuta u tišini uz knjigu ili toplu kupku može činiti čuda.
Masaža ili tretmani: Emmett tehnika ili miofascijalna relaksacija mogu smanjiti mišićnu napetost i hormonalni stres.
Brzi trik: Ponekad je dovoljno zagrliti dijete i svjesno uživati u tom trenutku. Oksitocin će odmah skočiti, a stres se smanjiti.

Inspiracija iz prakse

Ivana, mama troje djece, primijetila je da je nakon povratka na posao postala iscrpljena i razdražljiva. Uvela je male promjene – redovito disanje prije spavanja, šetnje s djecom nakon ručka i prehranu bogatu povrćem. Nakon nekoliko tjedana, ciklus joj se stabilizirao, a energija se vratila.

Završna misao

Drage mame, stres je neizbježan dio života, ali njegov utjecaj na hormone možemo ublažiti uz prave alate. Male promjene mogu donijeti velike rezultate – i zapamtite, briga o sebi nije luksuz, već nužnost. Jer kad ste vi u ravnoteži, cijela obitelj osjeća tu harmoniju!

Piše: Ana Kutija, med. sestra. spec. manualne terapije, bacc. Kineziolog PNEI terapeut, izvor: Mamin kutak