Koliko je prehrana važna ako planirate trudnoću ili ako ste već trudni?

Portal Mamin kutak donosi i ove subote korisne savjete, osobito za trudnice.

Mamin kutak

26 Travanj 2025 I 07:15

Koliko je prehrana važna ako planirate trudnoću ili ako ste već trudni?
Foto: Pexels

Ako razmišljate i planirate zatrudnjeti svaki zalogaj vam je bitan. Možete malo proučavati, savjetovati se ili potražiti savjete nutricionista. Zdrava i kako svi govore uravnotežena prehrana jedna je od najboljih stvari koje možete napraviti za sebe i svoje dijete. Nemoj jesti za dvoje već jedi dvostruko kvalitetnije.

Tijekom trudnoće trebalo bi povećati unos kalcija, željeza, folne kiseline, vitamina i hranjivih tvari koje su potrebne za vaše dijete. Potrudite se oko svoje i partnerove prehrane u paru je lakše priviknuti se na promjene, a sada ste tim.

Rekli smo da je važno hraniti se zdravo i raznoliko, jedi najmanje tri obroka dnevno i zdrave međuobroke. Tijekom trudnoće potrebno je povećati soli u prehrani, no naravno nije pametno ni jesti puno slanih grickalica posebno ako ti je povišen tlak.

Potrebne minerale i vitamine najbolje je unositi hranom, ako to nije dovoljno liječnik će ti propisati vitamine. Ako si vegetarijanka možeš nastaviti sa svojom prehranom i roditi zdravo dijete. Savjetujte se s liječnikom i pratite njegove upute.

Držite se stare izreke: Drži toplu hranu toplom, hladnu hladnom, te održavaj čistoću. Kupujte pametno, provjerite da hladnjak radi kako treba, perite ruke i radne površine održavajte čistima. To je ključ.

Tijekom prvih nekoliko tjedana formirat će se većina organa našeg zametka, premalo kalorija i hranjivih tvari mogu uzrokovati poteškoće u razvoju zametka, te prouzročiti nisku porođajnu masu kod bebe, što može povećati rizik na zdravstvene probleme. Jedite raznoliko. Održavaj primjerenu tjelesnu masu, liječnik će kroz praćenje trudnoće preporučiti idealnu tjelesnu masu za tebe.

Odluka će biti temeljena na tvojoj težini prije trudnoće, indeksu tjelesne mase, mogućim bolestima i zdravstvenom stanju. Povećanje tjelesne mase kroz trudnoću nije povezano samo s povećanjem masti, u tijelu se povećava količina krvi i tjelesnih tekućina, te težina ploda koji svakim danom raste. Nastoj tjelesnu masu povećavati umjereno s najvećim povećanjem u trećem tromjesečju.

Što pridonosi povećanju tjelesne mase: dijete, posteljica, plodna voda, povećanje maternice, povećanje dojki, masti i mišići, volumen krvi i tekućina.

Kod povećanog indeksa tjelesne mase (30 +) povećavaju se rizici za tebe i dijete. O svim rizicima savjetovat ćeš se sa svojim liječnikom. Također kod niskog indeksa (-18) također i ti i dijete možete biti izloženi raznim rizicima. Sretno!

Piše: Sanja Bukač Štritof, Doula, izvor: Mamin kutak