U pulskom su akvariju uspjeli snimiti „hodanje“ kokota letača (Dactylopterus volitans) po dnu bazena – ponašanje karakteristično za porodicu Dactylopteridae.
Zapravo je riječ o prekopavanju sedimenta trbušnim perajama u potrazi za hranom: mekušcima, rakovima ili manjim ribama.
U Sredozemlju i Jadranu gorgonije izgrađuju staništa na većim dubinama koja su dom brojnim vrstama i predstavljaju žarišta bioraznolikosti.
06:45Prije 69 d18.02.2025
Kada pronađe plijen, lovi ga prilagođenim prednjim dijelovima prsnih peraja koji nalikuju na prste, dok se stražnji dio širi kako bi održavao ravnotežu tijekom lova.
Raširenim prsnim perajama koja podsjećaju na krila, signalizira opasnost i pokazuje svoju veličinu kako bi zastrašio grabežljivce. No, suprotno popularnom mišljenju i svojem imenu, njima ne jedri zrakom, već pod morem, jer kao pridnena vrsta nastanjuje pjeskovita i muljevita dna Sredozemnog mora i toplijih dijelova Atlantika.
Zanimljivo je da po izgledu i načinu života veoma sliči ribama iz porodice štitoglavki (Triglidae), poput lastavice balavice (Chelidonicthys lucernus), koje su autohtone jadranske vrste. Unatoč tome, srodniji je morskim konjicima te se u sjeverni Jadran proširio iz Sredozemnog mora tek prije par godina.
Obje porodice glasaju se titranjem mišića u kontaktu s plivaćim mjehurom, a ispuštaju zvuk poput režanja. Kokot letač raspoznaje se po velikoj glavi, dvjema slobodnim šipčicama ispred prve leđne peraje, raznobojnim pjegama po tamnosmeđem tijelu te modro obrubljenim „krilima“.
Iako jestiva, nije gospodarski naročito značajna vrsta te se ne smatra kvalitetnom ribom, osim u nekim područjima poput Obale bjelokosti. Vjeruje se da bi želatin dobiven iz kože ove ribe našao primjenu u prehrambenoj industriji kao zamjena za goveđi ili svinjski, čime bi postao traženiji u budućnosti.
Prema IUCN-ovoj Crvenoj listi ugroženih vrsta, ubraja se u kategoriju najmanje zabrinjavajućih.
Stranka Možemo! službeno je predala potrebne potpise za kandidature Dušice Radojčić za gradonačelnicu Pule i Slavena Boljuna za župana Istarske županije.
Grad Pazin i ove godine organizirano slavi Praznik rada, prigodu kojom se prisjeća povijesnih trenutaka radničkog pokreta te odaje priznanje svim radnicima koji svojim svakodnevnim trudom doprinose funkcioniranju društva.
"Cilj nam je bio omogućiti udrugama da kreiraju sadržaje koji će mladima omogućiti razvoj, uključivanje i kvalitetnije provođenje slobodnog vremena. Nadamo se – i vjerujem – da će financirani projekti uistinu doprinijeti aktivnijem uključivanju mladih u društveni život", rekla je Tea Batel.
Krpelji, komarci i drugi razni insekti aktivni su u toplijim danima od proljeća do jeseni, ali i u blagim zimama. Za čovjeka oni postaju značajni kada ubodima uzrokuju neugodni svrbež, alergijske reakcije, a ovisno o staništu mogu biti i prenosioci zaraznih bolesti.
One druge, koji svjesno krše zakon i utječu na kvalitetu naših života, koji vrše bahatu devastaciju ostavštine naših predaka, koji onemogućavaju prirodnu izmjenu dana i noći – njih treba prijaviti.
Udruga Nektar, koja okuplja pedesetak pčelara s područja Istre, već je razvila urbane pčelinjake u Poreču, a uz Rovinj, takav projekt postoji i u Labinu.
Stoljećima je sastavni dio prirodne medicine, a koristi se za ublažavanje različitih tegoba – od emocionalnog stresa do problema s dišnim i probavnim sustavom.
“Jeans” nije uobičajeni pop singl nego o glazbenom hommageu trapericama kao kulturnom simbolu u žanru popa s prizvukom RNB-ja i afrobeata, s kojim naše područje još nije upoznato pa time donosi svježinu.