Lokalne se atmosferske prilike mijenjaju, no čini se kako će lijepo vrijeme dostajati još večeras, taman za pogled na susret prva dva planeta Sunčeva sustava u bliskom “prolasku” jednog kraj drugog.
Sunce zalazi u 18:03, pola sata nakon toga sjajna Venera (-4,3mag) blješti nad zapadnim horizontom. Paralelno s njom, tek nešto južnije nalazi se manje sjajan Merkur (-0,1mag). Venera zalazi u 20:00, Merkur u 19:36. (Podaci za lokalitet Vidulini Observatory!)
Narednih dana ova će se situacija drastično mijenjati na dnevnoj bazi. Oba planeta vidljivo će “tonuti” će sve više ka horizontu. Već za par dana Venera će se nama naočigled “sunovratiti” ispod horizonta! Naredni vikend ovaj dvojac postati će veoma teško vidljiv iz naših krajeva. Najprije će s večernjeg neba nestati Venera, zatim i Merkur.
Za opažanje ovih planeta nisu nam potrebna tehnička pomagala, jasno su vidljivi golim okom. Odlučite li se ne propustiti priliku vidjeti najbolju ovogodišnju, zajedničku, predstavu Venere i Merkura svakako podignite pogled. Znatno povrh njih na nebu ne možete pogriješiti ugledati Jupiter, kao ni Mars, koji se nalazi još podalje od Jupitera, gledamo li od zapada ka istoku.
Marino Tumpić
Merkur je planet najbliži Suncu (prosjek 57 milijuna km), nema atmosferu, dan na njemu traje 115 Zemaljskih dana, Merkurova je godina kraća od njegova dana, traje 87 Zemaljskih dana. Temperatura na površini ovisno o lokaciji i dobi dana iznosi od -193°C do + 470°C.
Venera se nalazi na 108 milijuna km od Sunca. Ima agresivnu, neprozirnu atmosferu koja uzrokuje da se na površini danju i noću održava temperatura između 450°C – 480°C. Planet oko svoje osi rotira u suprotnom smjeru od Zemljinog. Godina tamo traje 224 Zemaljska dana, a dan 583 Zemaljskih dana.
Marino Tumpić
Merkur je zbog zakona nebeske mehanike najzahtijevnije nebesko tijelo za istraživanje svemirskim letjelicama, ne pomaže ni blizina Sunca. Venera je pak pravi terminator za ljudske artefakte koji se usude sletjeti na njezino tlo. Nekoliko je Ruskih letjelica (ex SSSR) obavilo uspješne sletne misije, one su temelj naših saznanja o tom pakleno pre/vrućem svijetu.
BONUS
Na Veneru teško da će itko naše vrste zakoračiti. Vidljivost na površini mogla bi se usporediti s vidljivošću kod nas za vrijeme jako guste magle. Fascinantan je zvuk koji se čuje na površini.
Poslušajte kako je Venera 14 zabilježila strujanje vjetra, munje, rad robotičkih uređaja, pirotehničko izbacivanje zaštitne kape kolor kamera. Ludilo, evo linka – vrijedi svake sekunde!
Landeri Ruskih letjelica Venera 13 i Venera 14 obavili su svoje zadaće 01.03.1982, odnosno 05.03.1982. Audiovizualni zapis s Venere 14 dostupan je tek odnedavno, od Venere 13 još uvijek nije javno dostupan.
Festival će biti otvoren u četvrtak, 22. svibnja Welcome Day programom, glavni će dani festivala biti petak i subota, 23. i 24. svibnja, dok će se u nedjelju 25. svibnja održati Closing Party.
Kliman je također upitao zašto je IDS-u sporan i ministar Oleg Butković, koji je zajedno s premijerom Plenkovićem napravio jako puno za Istru u realizaciji infrastrukturnih projekata.
Svim medicinskim sestrama i tehničarima koji su bitan dio našeg zdravstvenog sustava zahvaljujemo na predanosti, marljivosti, trudu, ustrajnosti i potpori koju svakodnevno pružate bolesnicima i svim ostalim osobama kojima je potrebna vaša pomoć.
Dodatnu ljubavnu notu cijeloj ovoj glazbenoj priči, koju autorski potpisuje za tekst Aleksandra Milutinović, a glazbu Lane Miletić i Vuk Mirović, daje i video spot čiji su kadrovi snimljeni u predivnom Rovinju i Puli, u kome je pulska arhitektura dodatno obogatila vizualni identitet Za dušu uzmi me.
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli i ove je godine sudjelovalo u manifestaciji Festival znanosti,, ovoga puta pod temom 'mreže'. U Festivalu je sudjelovala većina fakulteta pri Sveučilištu, s aktivnostima poput predavanja i radionica.
Priroda nudi niz mogućnosti za njegu vlasišta, a uz odgovoran pristup i osnovne mjere opreza, ove metode mogu biti koristan saveznik u borbi protiv suhoće.
Trećina ispitanika prvog nacionalnog istraživanja o boli se, s ciljem ublažavanja boli, okreće promjeni životnih navika, dok četvrtina poseže za alternativnim metodama.