Vodnjanska Torta de Mandole predstavljena zagrebačkoj publici
Uz kušanje autentične verzije torte pripremljene po izvornom receptu, okupljeni gosti imali su priliku upoznati se s poviješću, simbolikom i tradicionalnim načinom pripreme ove slastice.
Turistička zajednica grada Vodnjana održala je predstavljanje tradicionalne Torte de Mandole u Zagrebu u restoranu Vodnjanka.
Restoran poznate vodnjanske obitelji Celija ugostio je predstavnike medija, a majstorica vodnjanske tradicijske kuhinje, Svjetlana Celija, približila je nazočnima male tajne velike slastice koja začara svakog kušača sa svoja samo tri sastojka. Bila je ovo izuzetna prilika možda i naučiti kako se priprema tradicionalna vodnjanska slastica – Torta de Mandole, koja je također poznata i kao "bumbarska" torta.
O torti, ali i nekim drugim tradicionalnim vodnjanskim delicijama gastronomskim zlatima kao što su visokovrijedna maslinova ulja, suhomesnati proizvodi te ostali poljoprivredni proizvodi s juga Istre, govorile su Morena Smoljan Makragić direktorica TZG Vodnjana, Diriana Delcaro Hrelja dogradonačelnica Grada Vodnjana i naravno gospođa Svjetlana Celija.
Tortu su mogli vidjeti ali i degustirati svi nazočni, a riječ je o starinskom receptu iz Vodnjana koji se kroz generacije prenosio usmenom predajom, no danas sve snažnije ulazi u fokus kulturne i gastronomske valorizacije. Torta de Mandole, slastica od badema, jaja i šećera, bila je i ostala simbol svečanih prigoda u Vodnjanu. Bez brašna, njezin nevjerojatan okus nastaje zahvaljujući majstorskom baratanju s tri jednostavne, ali ključne namirnice.
Iako na prvi pogled skromna, upravo u ovoj jednostavnosti leži tajna njezinog posebnog okusa, koji otkriva bogatstvo vodnjanskog tla. U restoranu Vodnjanka u Zagrebu Torte de Mandole su kušali uz tradicionalno, također jedinstveno vino, Vin de Rosa – vino slatkastog okusa koje odiše mirisnim notama ruže, okusom se približava ugodnim slatkim likerima te očarava posebnom puninom okusa, dok nikako ne zaostaje u alkoholima kojih ima čak do 18%.
Foto: Rene Karaman
Događaj je organiziran s ciljem promocije ove jedinstvene torte te podizanja svijesti o njezinoj vrijednosti kao dijela hrvatske nematerijalne baštine. Ova javna prezentacija predstavlja važan korak u procesu zaštite Torte de Mandole kao nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske.
Uz kušanje autentične verzije torte pripremljene po izvornom receptu, okupljeni gosti imali su priliku upoznati se s poviješću, simbolikom i tradicionalnim načinom pripreme ove slastice. TZG Vodnjana nastavlja s promocijom tradicionalnih vrijednosti Vodnjanštine te je i Torta de Mandole dio ove hvalevrijedne akcije i bogatog tradicijskog nasljeđa.
Inicijative i aktivnosti Turističke zajednice grada Vodnjana za očuvanje i promociju ovog autentičnog dijela lokalne baštine, a cilj je ne samo zaštiti recept, već i potaknuti lokalne proizvođače i ljubitelje tradicije da Tortu de Mandole promoviraju na nacionalnoj razini. Torta de mandole predstavlja jednu jedinstvenu slasticu koja je pravi gastronomski biser Vodnjana.
Blažina je s brigadom ratovao u Gorskom kotaru i zaleđu Rijeke do travnja 1945., i bio odlikovan za hrabrost. Poginuo je u borbi, s činom vodnika, 15. travnja 1945. godine.
Bez obzira na visinu mirovinskog primanja, naknada će se isplatiti u iznosu od 50 eura. Dobit će ju 1.245.894 korisnika za što je osigurano nešto više od 62 milijuna eura novca građana.
Rokovi počinju teći od 16. travnja u ponoć, a prijedlozi kandidacijskih lista i kandidatura potom moraju prispjeti nadležnom izbornom povjerenstvu u roku od 14 dana od dana stupanja na snagu Odluke o raspisivanju izbora.
Cilj projekta bio je okupiti učenike harmonike iz matične škole i područnih odjela te im pružiti priliku za javni nastup, međusobnu razmjenu iskustava, glazbeno druženje i upoznavanje s lokalnom kulturnom baštinom.
U organizaciji Hrvatskog ureda za kreativnost i inovacije (HUKI) i u suradnji s Veleposlanstvom Sjedinjenih Američkih Država, trodnevna konferencija još je jednom dokazala koliko su mladi predani oblikovanju bolje i održivije budućnosti.
Na nekoliko pozornica u staroj Tvornici duhana smjenjivali su se chefovi, poduzetnici, inovatori i znatiželjnici, svi povezani zajedničkom temom - hranom kao kulturom, poslom i strašću. Svoja iskustva i znanja podijelili su i brojni stručnjaci, chefovi i poslovni ljudi.
U organizaciji Volonterskog centra Istra, za Tete i barbe pričalice, volontere koji čitanjem priča donose utjehu i radost djeci na pedijatriji Opće bolnice Pula, u Šijanskoj šumi je održan izlet kodnog imena “Kromanjonjac”.
Ova svestrana umjetnica nije samo pjevačica, već i strastvena glazbena pedagoginja i aktivistica – predaje na glasovitim institucijama poput NYU-a i SUNY Purchasea, a 2024. godine dobila je i počasni doktorat Sveučilišta Post.