JESTE LI ZNALI? Čak 30 mornara iz Istre prvi su stigli na mjesto potonuća Titanica i pomagali unesrećenima

Među 300 članova posade nalazilo se i 80 mornara iz Istre i Primorja, a više od 30 bilo ih je s područja Labina, Raše i Plomina. Zanimanja su im bila razna, od konobara, kuhara, ložača, prevoditelja, pa sve do skladištara strojarnice i pomoćnika u brodskoj bolnici.

Istrapedia

15 Travanj 2025 I 16:08

JESTE LI ZNALI? Čak 30 mornara iz Istre prvi su stigli na mjesto potonuća Titanica i pomagali unesrećenima
Foto: Istrapedia

RMS Titanic bio je britanski prekooceanski brod koji je potonuo u sjevernom Atlantskom oceanu u ranim jutarnjim satima na današnji dan, 15. travnja, 1912. godine.

Do potonuća je došlo nakon sudara s ledenjakom za vrijeme prve plovidbe Titanica na ruti iz Southamptona u New York. Procjenjuje se da je u to vrijeme na brodu bilo 2.224 putnika i članova posade, od kojih je više od 1.500 poginulo što čini jednu od najgorih komercijalnih pomorskih katastrofa u novijoj povijesti.

Ipak, manje je poznata činjenica da je brod Carpathia u povijesti ostao zabilježen kao prvi brod koji je stigao do mjesta potonuća Titanica te sudjelovao u spašavanju unesrećenih, a javnosti je još manje poznato da se na tom brodu nalazilo više od 30 istarskih mornara.

U vrijeme potonuća Titanica, Carpathia je putovala na relaciji Rijeka - New York. Brod je isplovio s ukupno 270 iseljenika, a putnici su se ukrcavali u Rijeci na Rudolfovom gatu/Orlandovom gatu. Među 300 članova posade nalazilo se i 80 mornara iz Istre i Primorja, a više od 30 bilo ih je s područja Labina, Raše i Plomina.

Zanimanja su im bila razna, od konobara, kuhara, ložača, prevoditelja, pa sve do skladištara strojarnice i pomoćnika u brodskoj bolnici. Stanovnici s područja Istre i Kvarnera s lakoćom su nalazili posao na brodovima zbog znanja stranih jezika i duge povijesne mornarske tradicije.

Foto: Istrapedia

Iako Carpathia nije bila najbliži brod Titanicu, čim su čuli poziv za pomoć, odlučili su krenuti punom parom naprijed prema unesrećenima te prvi stigli na mjesto brodoloma. O potonuću Titanica pisale su i istarske novine Naša sloga.

Godine 1912. u lipnju, cijela je posada Carpathije dobila spomen brončanu medalju i dvostruku plaću kao znak zahvalnosti od preživjelih sa Titanica, a danas ih u Hrvatskoj postoji samo tri, no dvije se nalaze u Istri, točnije u Labinu i u privatnom su vlasništvu obitelji čiji su preci sudjelovali u spašavanju brodolomaca s Titanica (obitelji Juričić i Kalpčić).

U Istri se nalazi i jedina u Hrvatskoj, britanska pomorska knjižica pomorca s Carpathije iz 1912. koja je u vlasništvu obitelji Vozila. Zanimljivost same knjižice je, osim žiga broda Carpathije, vlastoručni potpis slavnog kapetana Carpathije, A. H. Rostroma, koji je rečenicom "Momci moji, Titanic tone" započeo spašavanje brodolomaca s toga legendarnog broda.

Dodajmo i kako se u Rijeci nalazi jedini prsluk za spašavanje s Titanica koji postoji u Europi, a u svijetu ih je sveukupno četiri.