Prije točno tri godine rovinjska ''Kuća o batani'' ponovno otvorila svoja vrata uz novi i moderniji postav

Nakon renovacije koja je trajala tri godine, Kuća o batani je modernija nego ikada prije!

Iris Foriš
Iris Foriš

17 Svibanj 2025 I 08:37

Prije točno tri godine rovinjska ''Kuća o batani'' ponovno otvorila svoja vrata uz novi i moderniji postav
Foto: IstraIN

U Rovinju je prije točno tri godine, ususret proslavi Međunarodnog dana muzeja, uz brojne uzvanike svečano je otvoren novouređeni Ekomuzej Kuća o batani.

Nakon renovacije koja je trajala tri godine, Kuća o batani je modernija nego ikada prije, a predstavljen je i novi stalni postav – izložba “Muòstra” koja prati aktivnosti udruge Kuća o batani te prenosi atmosferu prošlih vremena.

„Nakon ovih teških godina globalne pandemije koje su nas udaljile jedne od drugih, mišljenja sam da ne može biti ljepšeg i značajnijeg događaja, poput svečanog otvaranja novog postava Interpretacijskog i dokuntacijskog centra „Mùostra” da ponovo zajedno provodimo lijepe trenutke u duhu našega grada i naše tradicije.

U protekle dvije godine pandemije svi smo bili prisiljeni više koristiti virtualni svijet te smo, zahvaljujući svim njegovim strukturama, shvatili koliko je ta dimenzija potrebna i korisna pa u novom postavu Ekomuzeja Kuća o batani upravo multimedija i virtualni svijetovi imaju jako veliku ulogu, no kao i uvijek, popraćeni su svim značajnim predmetima naše izložbe“, izjavila je tada u uvodnom govoru Nives Giuricin, ravnateljica Ustanove Kuća o batani.

Uz to, pozvala je sve građane i goste da dođu posjetiti ovaj muzej koji čuva rovinjsku tradiciju.

Foto: IstraIN

Tamara Nikolić Đerić, stručna voditeljica i jedna od kreatorica izložbe, u svom je govoru ukratko objasnila razlike između onog prijašnjeg i ovog novog postava izložbe.

„Razlike nisu toliko velike tematski. Batana je jedna jedina i naravno da se mi konceptualno ne možemo odmaknuti od izgradnje batane i brodograditelja, ribarstva, jedrenja i veslanja. Te su teme naša ekomuzeološka misija kojom se mi bavimo, ne samo kroz ovu izložbu, već i kroz naše djelatnosti.

Ono što je konceptualno novina jest da smo se malo okrenuli nekim novim perspektivama, a to je prije svega ona vezana uz naš krajolik i prirodnu baštinu, a uz to, malo smo se više okrenuli i umjetnosti“, otkrila je Nikolić Đerić.

Podsjetimo, Ekomuzej Kuća o batani otvoren je još 2004. godine, a 2016. upisan je u UNESCO-ov Registar najboljih praksi očuvanja nematerijalne kulturne baštine svijeta kao prvi hrvatski projekt u spomenutom Registru.

Foto: IstraIN

„UNESCO je prepoznao značenje našeg Ekomuzeja zahvaljujući struci i profesionalnosti, ali ponajviše zahvaljujući lokalnoj zajednici - našim ribarima, članovima te brojnim entuzijastima koji su uvijek prisutni i spremni raditi za dobrobit naše tradicionalne brodice i svega što oko nje „plovi“ - od njene gradnje, restauracije, ribarskih zanata, veslanja, jedrenja do našeg dijalekta i autohtone pjesme.

Batana je oduvijek bila, a sigurna sam da će i dalje za mnoge biti inspiracija u umjetnosti, literaturi i glazbi te to pruža još veću slavu našoj maloj brodici koja i dalje, kao nekada, za rovinjske obitelji garantira egzistenciju, ali i opuštanje u raznim aktivnostima“, poručila je Nives Giuricin.