Oprašivači – poput pčela, leptira, muha, osa, pa čak i nekih ptica i šišmiša – ključni su saveznici prirode i ljudi. Prenoseći pelud s cvijeta na cvijet, omogućuju razmnožavanje biljaka, proizvodnju hrane i očuvanje bioraznolikosti. Njihova uloga nezamjenjiva je u prehrambenoj industriji, ali i u funkcioniranju čitavih ekosustava.
Nažalost, populacije oprašivača opadaju zbog brojnih prijetnji: intenzivna upotreba pesticida, gubitak staništa, klimatske promjene, bolesti i monokulturna poljoprivreda. Međutim, postoji niz jednostavnih koraka koje možemo poduzeti kako bismo im pomogli – i to odmah, u vlastitom dvorištu ili zajednici.
Što možete učiniti za oprašivače?
Sadite medonosne biljke – biljke bogate nektarom i peludi poput lavande, vrijeska, kadulje, origana, nevena i suncokreta pružaju hranu oprašivačima. Idealno je da u vašem vrtu ili balkonu uvijek nešto cvate – od proljeća do jeseni.
Izbjegavajte pesticide i herbicide – čak i “bezoporni” pripravci mogu biti smrtonosni za pčele i druge korisne kukce. Ostavite “divlji kutak” – neuredan dio vrta s visokom travom, granama i lišćem pruža sigurno sklonište oprašivačima, pogotovo tijekom zime. Izradite hotel za kukce – jednostavan DIY projekt koji pruža dom divljim pčelama i ostalim korisnim kukcima.
Podržavajte sadnju autohtonih biljnih vrsta – one su najprikladnije za lokalne oprašivače jer su se zajedno razvijali tisućama godina. Zalažite se za zelene površine u zajednici – parkovi, školskih vrtovi i zelene krovove možete učiniti privlačnima oprašivačima kroz edukaciju i suradnju sa školama, udrugama i lokalnim vlastima.
A što je s alergijama?
Iako mnogi vjeruju da će rjeđa košnja povećati pelud u zraku i pogoršati simptome alergija, znanstvena istraživanja pokazuju suprotno. Učestala košnja pogoduje rastu nekoliko vrsta brzo-rastućih trava koje intenzivno otpuštaju pelud u kratkom vremenu. Time se povećava koncentracija peludi u zraku.
S druge strane, raznolika livada, s velikim brojem biljnih vrsta koje cvatu u različito vrijeme, smanjuje nagle skokove peludnih koncentracija i time olakšava simptome alergičarima.
Dakle, kad sljedeći put primijetite "nepokošenu" površinu – znajte da je to možda važan doprinos zdravijem okolišu, zaštiti oprašivača i smanjenju alergija!
Svjesna važnosti očuvanja oprašivača za prirodu i čovjeka, Javna ustanova Nacionalni park Brijuni tim je povodom osmislila edukativno-zabavnu manifestaciju kojom želi približiti ovu temu široj javnosti i potaknuti aktivno sudjelovanje u zaštiti bioraznolikosti.
Pozvani ste da se pridružite na Festivalu oprašivača, edukativno-zabavnoj manifestaciji posvećenoj upravo ovim vrijednim organizmima i svemu što možemo učiniti kako bismo ih zaštitili.
Na Velikom Brijunu, 24. svibnja, od 10:00 do 18:00 sati ne propustite fotopoint, kreativni kutak, edukativni kutak s predavanjima gostujućih stručnjaka: Nediljko Landeka (Udruga pčelara Pula), Roman Maglić (Udruga za zaštitu divljih pčela) i Ana Ješovnik (PMF Zagreb).
Na livadi kod stare masline održat će se edukativne igre za djecu i mlade, a u mediteranskom vrtu osigurana su stručna vodstva (uz prijavu na info pointu), izrada hotela za kukce, kutak za čitanje i edukativni sadržaji o autohtonim biljkama privlačnim oprašivačima.
Ulaznice se prodaju isključivo putem web shopa NP Brijuni ovdje. Prodaja počinje u petak, 23. svibnja 2025. u 12:00 sati. Povrat novca i rezervacije nisu mogući.
Zajedno možemo učiniti mnogo – za prirodu, oprašivače i zdravije životno okruženje! Vidimo se na Brijunima!