Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja - 116 006 - obilježava 12 godina rada
Radi se o anonimnoj i besplatnoj linija za žrtve i svjedoke kaznenih djela i prekršaja koja je otvorena 24 sata dnevno svakim danom, vikendima, praznicima i blagdanima te dostupna na području cijele Republike Hrvatske na hrvatskom i engleskom jeziku.
Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja - 116 006 linija obilježava 12 godina rada.
Radi se o anonimnoj i besplatnoj linija za žrtve i svjedoke kaznenih djela i prekršaja koja je otvorena 24 sata dnevno svakim danom, vikendima, praznicima i blagdanima te dostupna na području cijele Republike Hrvatske na hrvatskom i engleskom jeziku, stoji u priopćenju Udruge za podršku žrtvama i svjedocima koje prenosimo u cijelosti.
‘‘U 12 godina rada, 116 006 linija zazvonila je više od 20 200 puta. Najzastupljenija kaznena djela u našim pozivima u proteklih 12 godina bila su: nasilje u obitelji, prijetnja i silovanje. U ovih 12 godina rada sa žrtvama i svjedocima naši volonteri ostvarili su više od 45 500 volonterskih sati.
A što smo sve postigli u protekloj godini?
U protekloj dvanaestoj godini rada:
Linija je zazvonila 1928 puta, a od toga nas je 1345 pozivatelja/ica nazvalo po prvi put.
1431 poziv vodili smo sa žrtvama i svjedocima kaznenih djela i prekršaja.
U pozivima smo ukupno proveli 26 993 minute, tj. 450 sati ili gotovo 19 punih dana.
Od toga smo 1984 minute proveli u razgovorima u noćnim smjenama i 4475 minuta u razgovorima vikendima i blagdanima.
118 minuta trajao je najduži poziv.
Najviše poziva zabilježili smo u jutarnjim satima (628 poziva između 8 i 12 sati), točnije, najveći broj poziva zaprimili smo između 10 i 11 sati ujutro (189).
Deset najzastupljenijih kaznenih djela u pozivima bila su redom: nasilje u obitelji, prijetnja, silovanje, povreda djetetovih prava, nametljivo ponašanje, teška tjelesna ozljeda, prijevara, ubojstvo, krađa i tjelesna ozljeda.
Od 95 poziva u kojima je upit bio vezan uz prekršaj, u njih 75 radilo se o obiteljskom nasilju.
Koristimo priliku kako bismo vam poručili: Niste same! Niste sami!
Ako ste žrtva kaznenog ili prekršajnog djela, neovisno jeste li prijavili isto policiji ili ne, imate mogućnost nazvati besplatnu i anonimnu 116 006 liniju na kojoj možete dobiti pravne i praktične informacije, ali i osobu koja će vas saslušati i pružiti podršku.
Podrška čini razliku, zato telefon u ruke i birajte 116 006.‘‘, poručili su iz Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja.
Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja
Uoči još jednog nezaboravnog izdanja turnira Plava Laguna Croatia Open Umag, 35. po redu, Umag se ponovno priprema ugostiti brojne domaće i strane posjetitelje koji će, uz vrhunski tenis, imati priliku uživati i u bogatstvu istarskih okusa i mirisa.
Druga izmjena Odluke o uključivanju u program kreditiranja "PODUZETNIK ISTARSKA ŽUPANIJA 2025" donesena je zbog sve većeg interesa poduzetnika za subvencioniranjem dijela kamate na kredite za razvoj i ulaganja u poslovanje.
Ove godine ponosno broje 17 licenciranih spasioca, što je više nego lani – rezultat je to sve većeg interesa mladih za rad u spasilačkoj službi Općine Medulin, ali i sustavne podrške Općine Medulin u organizaciji i osiguravanju uvjeta za ovaj važan posao.
Brojni građani iz svih dijelova Istre odazvali su se današnjoj akciji tipizacije u Puli, kako bi podržali devetomjesečnog Šimuna iz Tinjana u njegovoj borbi protiv akutne limfoblastične leukemije.
Kao novost u ponudi 2025. godine, posjetiteljima je omogućen najam tablet uređaja s interaktivnim 3D prikazima antičke vile, čime se podiže razina interpretacije i doživljaja lokaliteta.
Jedna od najdugovječnijih i najvećih fešta Istre, kanfanarska Jakovlja, održat će se ove godine u svom 35. izdanju u subotu 26. srpnja, a organizatori pripremaju bogat program raznolikih događanja kojima će kruna biti tradicionalna smotra istarskih volova.
U sklopu druge smjene Ljetne dječje kolonije, posebno zanimanje izazvao je nedavni posjet Centru za mlade “Dr. ing. Dino Škrapić MBA”, gdje su sudionici imali priliku okušati se u jedinstvenoj umjetničkoj radionici.
Početkom ljeta snimljena je i cijela priča o Heleni, zajedno s njenim kolegama i bliskim ljudima kako bi je približili stručnom žiriju koji će na jesen ocjenjivati sve finaliste Malog svjetionika i odlučiti o pobjedniku koji će naime, osvojiti glavnu nagradu od 15.000 € i titulu najboljeg radnika.
U suzama i osmijehu posljednjeg zaveslaja završila je najemotivnija priča Jadrana – Ribafish je preplivao cijelu obalu u čast sinu Roku. Projekt RokOtok, nastao iz tuge, prerastao je u misiju ljubavi, povezanosti i ispunjenog obećanja koje dira tisuće.
Tom prigodom Centar za suočavanje s prošlošću ukazuje na poraznu činjenicu da su brojni zločini, počinjeni za vrijeme rata u Hrvatskoj, još uvijek neistraženi, neprocesuirani ili tek djelomično procesuirani.