Glazba bez odgovornosti nije sloboda! Kad glazba prestane biti samo glazba..

Glazba bi trebala spajati, ali kada se s pozornice šalju političke poruke i poziva na rušenje legitimno izabrane vlasti, jasno je da više nije riječ samo o koncertu – već o svjesnom poticanju podjela u društvu.

Igor Franković
Igor Franković

29 Prosinac 2025 I 08:05

Glazba bez odgovornosti nije sloboda! Kad glazba prestane biti samo glazba..
Foto: MPT

Perkoviću, Perkoviću… Jedno su glazba i pjevanje, a sasvim drugo uplitanje ondje gdje ti nije mjesto – osobito kada se po toj litici pleše bez imalo odgovornosti.

O ukusima se ne raspravlja i svatko ima pravo slušati što god želi. Tako je i sa skorim koncertom Marko Perković Thompson u Poreču. Međutim, posljednji koncert u Zagrebu jasno je pokazao da se iza svega ne krije samo glazba.

Naprotiv – sve više djeluje kao planski pokušaj dodatnog podjela društva, jer podijeljenim narodom uvijek je lakše upravljati.

Nedopustivo je da si jedan izvođač, bez obzira na popularnost i broj okupljenih, dopušta pozivati masu na rušenje legitimno izabranog gradonačelnika – neovisno o tome s koje političke strane on dolazio. To više nema veze s pjesmom, emocijom ni publikom, već s izravnim političkim porukama koje se šalju s pozornice.

Upravo je to dokaz da se iza cijele ove “Thompsonmanije” kriju znatno dublji motivi od onih koji se pokušavaju prikazati javnosti.

I zato vrijedi ponoviti: jedno su glazba i pjesme, a drugo je kada takva masovna okupljanja nose sasvim drugu poruku. A u ovom slučaju, ta poruka je – više nego očita.