Saborski zastupnik IDS-a Dalibor Paus jučer je u raspravi o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti upozorio da bez jasne strategije i ulaganja Hrvatska neće ostvariti najavljeni „zaokret prema prevenciji“.
„Ministrica navodi da Ministarstvo zdravstva više nema primarni fokus na liječenju i dijagnostici nego na prevenciji. To lijepo zvuči, ali kada ogolimo političku ambalažu, ostaju ključna pitanja: s kim, kako i gdje? Na ta pitanja nemamo odgovora“, istaknuo je Paus.
Podsjetio je kako je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, nakon višekratnih prozivki – građana, načelnika, općinskih vijeća i saborskih zastupnika – tek 12. veljače ove godine sazvalo sastanak na kojem je obećano da će brod biti uklonjen do početka turističke sezone.
Paus je u svom obraćanju upozorio na gorući problem s kojim se naši obrtnici i poduzetnici susreću u ovom trenutku, pogotovo oni koje su u sektoru turizma, a to je izdavanje dozvola za boravak i rad stranih radnika.
12:33Prije 7 d26.06.2025
Dodao je da su domovi zdravlja i zavodi za javno zdravstvo, koji bi trebali nositi promjene, u mnogim dijelovima Hrvatske kadrovski iscrpljeni, infrastrukturno zapušteni, financijski ograničeni i bez jasne nacionalne strategije.
„Neki doslovno preživljavaju iz mjeseca u mjesec. Ako su nam liječnici opće prakse preopterećeni, iscrpljeni i na rubu odlaska iz sustava, onda ta ideja ostaje samo na papiru“, upozorio je.
Paus je naglasio kako Hrvatska trenutno bilježi loše rezultate po ključnim zdravstvenim pokazateljima: visoku stopu pretilosti, zabrinjavajuću pojavnost i preživljavanje od karcinoma te sve alarmantnije stanje mentalnog zdravlja.
„Svi znamo da je prevencija učinkovitija i jeftinija od bolničkog liječenja. No, ako je prevencija zaista prioritet, gdje su ulaganja u nju? Trenutno svega 4% ukupne zdravstvene potrošnje ide na preventivne programe, dok se čak 96% troši na dijagnostiku i liječenje. Onako kako trošimo novac – takvu sliku zdravstva i imamo“, rekao je.
Govoreći o izmjenama Zakona, Paus je podržao strože uvjete za rad zdravstvenih djelatnika protiv kojih su pokrenuti kazneni postupci ili su pravomoćno osuđeni za kaznena djela protiv spolne slobode i zlostavljanja djece.
„Takvi zdravstveni radnici trebaju biti uklonjeni iz sustava – privremeno ili stalno, ovisno o fazi postupka. To je pozitivan pomak, ali provedba tog pomaka donosi brojne izazove koji su možda mogli biti riješeni već u ovom prijedlogu“, poručio je.
Osvrnuo se i na ukidanje obveze pripravničkog staža i polaganja stručnog ispita za određena zdravstvena zanimanja. „Smatramo da ova mjera neće donijeti značajne promjene u rješavanju ključnih problema u zdravstvu.
Tek djelomično izjednačava prava između zanimanja, ali ostavlja nezadovoljnima one koji i dalje moraju obavljati pripravništvo. Dugoročno ne možemo sagledati što znači kada zdravstveni djelatnici bez potrebnog stažiranja i pripreme ulaze u sustav“, upozorio je Paus i dodao da bi o spremnosti za samostalan rad trebale odlučivati strukovne komore koje izdaju licence.
Zaključio je da za snažnu preventivnu politiku nisu dovoljne deklaracije, nego jasna strategija, vrijeme, sustavna podrška i istinska politička volja. „Ako želimo stvarni zaokret prema prevenciji, ključna promjena mora se dogoditi u načinu razmišljanja – u glavama svih nas i onih koji donose odluke, ali i kod samih građana. A ta promjena traje godinama i traži zajednički konsenzus, plan i odgovornost“, naglasio je Paus.
Program je koncipiran na način da se svakog tjedna održi po jedno događanje, a kod planiranja se nastojalo kreirati sadržaje koji će istovremeno biti edukativni i zabavni.
Ovogodišnje obilježavanje – od Umaga do Dubrovnika – okupilo je značajan broj gostiju, čime je dodatno potvrđeno povjerenje i bliskost koje je ACI kroz 42 godine kontinuiranog rada izgradio s nautičarima iz cijelog svijeta.
Tijekom cijelog misnog slavlja u crkvi je vladalo radosno i svečano ozračje, ispunjeno osjećajem zajedništva i zahvalnosti - što je u svojoj propovijedi istaknuo i sam mladomisnik.
Načelnik Zoran Dekleva naveo je da su isplaćivani iznosi bili neproporcionalno visoki u odnosu na iznose koji se isplaćuju u susjednim i ostalim općinama sa sličnim brojem stanovnika te da je bolje usmjeriti ta sredstva na proračunske pozicije koje se odnose na socijalu, djecu, mlade, umirovljenike
Naglasila je kako se vladajući hvale povećanjem naknade za bolovanje sa 70 % na 80 %, no ignoriraju činjenicu da se ona i dalje računa po osnovici iz 2009. godine.
Financijski izvještaji kandidata za gradonačelnike koji su ušli u drugi krug lokalnih izbora, a koje su morali predati Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) do ponoći, otkrivaju zanimljive detalje o načinu financiranja izbornih kampanja diljem Hrvatske.
Podsjetio je kako je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, nakon višekratnih prozivki – građana, načelnika, općinskih vijeća i saborskih zastupnika – tek 12. veljače ove godine sazvalo sastanak na kojem je obećano da će brod biti uklonjen do početka turističke sezone.
Gradsko vijeće Grada Vodnjan – Dignano na svojoj drugoj sjednici u utorak, 1. srpnja 2025. godine, izglasalo je Odluku o ustrojstvu i djelokrugu upravnih tijela Grada Vodnjan-Dignano.
Kako navodi predsjednica Kluba žena IDS-a Helga Možé, riječ je o slučaju koji je duboko potresao lokalnu zajednicu, a koji traži odlučnu, ali odgovornu reakciju.