IDS protiv diskriminacije civilnih ročnika: Priziv savjesti je ustavno pravo
"Ne smijemo dopustiti da ovo postane zakon u kojem se savjest kažnjava umjesto da se poštuje“, poručio je saborski zastupnik IDS-a Dalibor Paus u raspravi o Zakonu o obrani.
„Civilna služba nije slabija forma obrane, ona je njezin ključni dio. Zakon koji to ignorira ne štiti zajednicu, već stigmatizira različitost. Ne smijemo dopustiti da ovo postane zakon u kojem se savjest kažnjava umjesto da se poštuje“, poručio je saborski zastupnik IDS-a Dalibor Paus u raspravi o Zakonu o obrani.
Paus je podsjetio kako članak 47. Ustava Republike Hrvatske jasno navodi da su vojna obveza i obrana države dužnost svih sposobnih građana. No, jednako tako u istom članku Ustava stoji, jer je jednako važno, da se jamči pravo na prigovor savjesti svima koji zbog svojih vjerskih ili moralnih uvjerenja nisu spremni nositi oružje.
Smatra da bi optimalno rješenje bilo uvođenje linije koja bi povezivala Pulu, Susak, Unije i Lošinj, čime bi se stvorila svojevrsna „Plava magistrala“ od Pule do Zadra.
Paus je ukazao na nepravedan položaj istarskih umirovljenika koji zbog nepostojanja izravne željezničke veze s ostatkom Hrvatske ne mogu koristiti pravo na besplatan željeznički prijevoz za sve građane starije od 65 godina, uveden početkom prošle godine.
14:37Prije 6 d09.07.2025
„Pravo na priziv savjesti nije privilegij, ono je ustavna kategorija“, istaknuo je Paus.
Kao diskriminatorne naveo je odredbe po kojima vojna obuka traje dva mjeseca, dok civilna služba u sustavu MUP-a traje tri mjeseca. Ne zato što je program obuke civilnih ročnika zahtjevniji i obimniji, nego kako bi se kaznilo one s prizivom savjesti.
Naglasio je kako Uljanik Brodogradnja 1856 ima koncesiju nad pomorskim dobrom, iako manji dio pomorskog dobra pod koncesijom Uljanik Brodogradnja 1856 koristi za svoju djelatnost, a veći dio prostora se ne koristi i propada ili se daje u zakup drugim tvrtkama.
"Većina novca odlazi na liječenje, a prevencija ostaje na margini - je li to ozbiljna reforma?", poručio je IDS-ov Dalibor Paus u Hrvatskom saboru.
11:46Prije 12 d03.07.2025
Osim toga, vojni ročnici, prema riječima predlagatelja, primat će naknadu od 1100 eura mjesečno, dok će civilni ročnici za svoj angažman dobivati tek 250 eura. Civilna služba, za razliku od vojne, neće se uračunavati u radni staž, a prednost pri zapošljavanju u državnoj i lokalnoj upravi imat će samo vojni ročnici.
„Sve to stvara dojam da je riječ o svojevrsnoj kazni za savjest, poruci 'ako već moraš biti civilni ročnik, neka ti bude teže'. To nije dobro i sigurno nije u duhu Ustava Republike Hrvatske“, upozorio je Paus.
Dodao je da se svatko razuman protivi lažnom prizivu savjesti, ali i naglasio kako odgovornost za zlouporabe koje su se događale između 2000. i 2008. leži na državi. Ona je ta koja bi zakonodavnim rješenjima trebala osigurati mehanizme kontrole.
„Ako priziv savjesti priznajemo u zdravstvu, policiji, obrazovanju, pa i u vojsci, zašto se ovdje sustavno ponižava i destimulira?“, upitao je Paus.
Upozorio je i da, u kontekstu klimatskih promjena te sve češćih poplava, požara, potresa, oluja i drugih prirodnih nepogoda, civilna zaštita i organizirano djelovanje zajednice postaju sve važniji.
Zato smatra kako bi civilna služba trebala biti prostor u kojem se razvija održiva, obučena i organizirana pomoćna snaga za krizne situacije – a ne kazna za one koji imaju priziv savjesti. Paus je naglasio da ako je cilj potaknuti novake na vojnu obuku to ne treba činiti diskriminacijom onih koji imaju priziv savjesti, nego država mora iznaći neki drugi način.
Predložio je izjednačavanje trajanja civilne i vojne službe, kao i jednakih naknada za sve ročnike. Istaknuo je važnost da se civilnim ročnicima vrijeme provedeno na službi računa u radni staž te da im se omogući jednaka prednost pri zapošljavanju u javnom sektoru kao i vojnim ročnicima, ili da se ta povlastica u potpunosti ukine.
Brtonigla od četvrtka 18. srpnja postaje pozornica odlične zabave uz Mazzini Nights, četiri večeri pod zvjezdanim nebom ispunjene vrhunskom glazbom i iskrenim smijehom.
Pjesma nosi autorski potpis Huseina Hasanefendića Husa, a njena objava stiže točno mjesec dana uoči iščekivanog open-air koncerta Parnog Valjka u pulskoj Areni, 15. kolovoza 2025. godine.
U četvrtak će biti otvorena izložba „How's the surf?“ austrijske umjetnice Angelike Wienerroitherm, u petak je na rasporedu koncert „U dvoje/V dvoje/Zu Zweit” u izvedbi Dua Sonoma, a u subotu igra nagrađivana predstava „Žena himna“ Davora Špišića u režiji Roberta Raponje.
Ako imate stan ili apartman u Poreču, Funtani ili Vrsaru, uključite se u Valamarov program dugoročnog najma i ostvarite siguran prihod uz pouzdanog partnera.
Ovaj prestižni srednjovjekovni spektakl poznat je po autentičnim viteškim turnirima, srednjovjekovnim sajmovima, bogatom kulturno-umjetničkom programu i kao primjer je dobre prakse u organizaciji festivala.
Radolović se kritički osvrnula i na odluku Vlade da prestane regulirati cijene goriva. "Nažalost, naši građani imaju jednu od najnižih kupovnih moći u EU", upozorila je zastupnica SDP-a.
Paus je pitanje uputio ministru Butkoviću, no zanimljivo, koncesiju za takvu trajektnu liniju ne dodjeljuje direktno Ministarstvo – već je za to odgovorna nadležna županijska skupština ili gradsko vijeće, u suradnji s Ministarstvom.
Smatra da bi optimalno rješenje bilo uvođenje linije koja bi povezivala Pulu, Susak, Unije i Lošinj, čime bi se stvorila svojevrsna „Plava magistrala“ od Pule do Zadra.
"Dok vlada Andreja Plenkovića pokušava veličanje fašizma ukalkulirati u vlastitu jednadžbu zadržavanja vlasti, na velika vrata su pustili povijesni revizionizam i mržnju prema drugačijem u mainstream pod lažnim plaštom domoljublja", poručili su iz pulskog Možemo!.
Premijer Plenković: "Neću reći da uvodimo klasičnu vojnu službu, nego omogućavamo novim naraštajima da steknu osnovne vještine koje su mladim Hrvatima potrebne u današnjem svijetu".