Pula: Više od 100.000 eura za sportske programe u 2025. godini
U 2025. godini Zaklada je za sportske programe osigurala ukupno 101.530 eura – 71.430 eura kroz prvi javni poziv u lipnju te dodatnih 30.100 eura kroz drugi javni poziv u prosincu. Ukupno je odobreno 68 sportskih programa u pet kategorija.
IstraIN
29 Prosinac 2025 I 18:05
Grad Pula
Danas su u Komunalnoj palači svečano uručeni ugovori korisnicima drugog javnog poziva Zaklade za sport Grada Pule za 2025. godinu, uz prisustvo gradonačelnika Peđe Grbina, pročelnika Službe Gradonačelnika i Gradskog vijeća Igora Jovina, pročelnice Upravnog odjela za društvene djelatnosti i mlade Helge Možé sa suradnicima te upravitelja i članova Upravnog odbora Zaklade za sport.
Predsjednik Upravnog odbora Zaklade za sport Elvis Peršić istaknuo je kako Zaklada u trećoj godini svoga djelovanja potvrđuje važnu ulogu u razvoju pulskog sporta, s posebnim naglaskom na mlade i perspektivne sportaše, vrhunske seniore te uspješne i razvojno orijentirane klubove.
Naime, Zaklada je započela s radom 2023. godine s ciljem pružanja izravne potpore sportašima i klubovima koji ostvaruju ili imaju potencijal ostvariti vrhunske rezultate. U tri godine rada, za sportske programe ukupno je prikupljeno čak 293.920 eura.
U 2025. godini Zaklada je za sportske programe osigurala ukupno 101.530 eura – 71.430 eura kroz prvi javni poziv u lipnju te dodatnih 30.100 eura kroz drugi javni poziv u prosincu. Ukupno je odobreno 68 sportskih programa u pet kategorija: ekipni sport, pojedinačni sport – seniori, pojedinačni sport – perspektivni sportaši od 14 do 18 godina, školski sport te sportske manifestacije i događaji.
Upravitelj Zaklade Goran Percan naglasio je kako se sredstvima Zaklade sufinanciraju troškovi sportske opreme, priprema, trenerskog i stručnog kadra te sudjelovanja na nacionalnim, europskim i svjetskim natjecanjima, posebno u situacijama kada klubovi nemaju vlastite financijske kapacitete.
„Cilj nam je omogućiti sportašima optimalne uvjete za trening, razvoj i napredovanje, ali i zadržati njihov sportski put u Puli i pulskim klubovima“, istaknuo je Percan.
Gradonačelnik Peđa Grbin zahvalio je predsjedniku Peršiću, upravitelju Percanu, kao i ostalim članovima Upravnog odbora, svim prisutnim sportašima koji postižu vrhunske rezultate, klubovima koji organiziraju manifestacije koje su na ponos Gradu Puli, a ponajviše donatorima bez kojih Zaklada ne bi mogla postojati.
„Grad Pula iz proračuna za sport izdvaja preko 5 milijuna eura. Neki će reći da većina tog iznosa ide na održavanje i na dogradnju postojećih sportskih objekata. To je istina, ali moramo biti svjesni da bez dvorana gdje će naši sportaši moći trenirati, sporta u Puli ne bi ni moglo biti. Stoga ćemo u vremenima koje su pred nama i dalje sustavno ulagati i u naše sportaše i u sportsku infrastrukturu“, zaključio je gradonačelnik Grbin.
Europska unija priprema veliku reformu oporezivanja duhanskih i nikotinskih proizvoda. Europska komisija predlaže znatno više minimalne trošarine na cigarete, ali i nova pravila za e-cigarete, grijani duhan i nikotinske vrećice. Prijedlog još moraju odobriti države članice.
Na današnji dan prije 82 godine u moru između Rovinja i Brijuna dogodila se velika pomorska tragedija. Ratni brod Giuseppe Dezza, tada njemački TA 35, naletio je na minu i potonuo, a život je izgubio 71 član posade.
Promocija je prvenstveno usmjerena prema putnicima i ljubiteljima glazbe u dobi od 25 do 45 godina na tržištima poput Velike Britanije, Njemačke, Nizozemske, SAD-a i Australije.
Sudionici na javno nadmetanje trebaju donijeti dokaz o registraciji i uplati jamstvenog pologa, a fizičke osobe i dokaz o vlasništvu odnosno posjedovanju poljoprivrednog zemljišta.
Prema podacima sustava eVisitor, u srpnju je ostvareno 10,6 posto više dolazaka i 6,1 posto više noćenja nego u istom mjesecu prošle godine, odnosno gotovo 856 tisuća noćenja.