Uz Batel, izabrane su i potpredsjednice Tajana Masovčić i Federika Mohorović Čekada te članice predsjedništva Nela Medakov, Ilari Miani Dežić, Ester Geissa Đurić, Nataša Radin Trifunović i Katia Šaina.
Na današnjem 14. Izbornom Saboru Kluba žena IDS-a, održanom u Poreču, za novu predsjednicu izabrana je Tea Batel.
Uz Batel, izabrane su i potpredsjednice Tajana Masovčić i Federika Mohorović Čekada te članice predsjedništva Nela Medakov, Ilari Miani Dežić, Ester Geissa Đurić, Nataša Radin Trifunović i Katia Šaina.
Politika mora spajati, a ne dijeliti — poručila je Tea Batel u emisiji Bez cenzure na Rovinj FM-u, gdje je otvoreno govorila o ženama u politici, IDS-u, dijalogu u rovinjskom Vijeću i izazovima multikulturalne Istre.
06:15Prije 40 d12.02.2026
U svom obraćanju, nova predsjednica Kluba žena IDS-a naglasila je da će se zajedno sa svim članicama zalagati za politiku koja se temelji na rezultatima, odgovornosti i stvarnim potrebama građana.
„Dobra politika ne poznaje muški ni ženski predznak – poznaje rezultate, dosljednost i odgovornost prema građanima.
Upravo po tome želimo da se mjeri rad nas žena“, poručila je Batel, dodajući da ženama nisu potrebni posebni uvjeti, nego jednake prilike.
Foto: IDS
„U politiku nisam ušla da bih dokazivala da žene mogu, nego zato što znam da žene mogu. Kroz svoj sam politički put naučila da autoritet ne dolazi iz titule ni spola, nego se gradi znanjem i spremnošću da se preuzme odgovornost.“
Naglasila je kako se politika mora približiti stvarnom životu građana, a ne ostati zatvorena u apstraktnim raspravama.
„Dostupni vrtići, kvalitetno obrazovanje, mogućnost zapošljavanja i dostojanstvena briga o starijima nisu ideološke teme, nego konkretne odluke koje određuju hoće li ljudi imati sigurnu svakodnevicu.“
Foto: IDS
Batel je poručila kako žene u politici ne trebaju biti iznimka, već ravnopravni sudionici političkih procesa.
„Politika ne smije biti podjela na muške i ženske uloge, niti na mlade i starije, već prostor u kojem različita iskustva rade zajedno u interesu društva.
Ona je javna odgovornost, a ne zatvoreni krug, i kao takva mora biti otvorena za nove ideje i ljude koji žele doprinositi, a ne dijeliti“, istaknula je Batel.
Zahvalila je dosadašnjem vodstvu te svim članicama Kluba žena IDS-a na podršci i povjerenju, pozvavši ih da sve zajedno daju svoj doprinos daljnjem razvoju Istre.
Novoizabrana predsjednica Tea Batel dugogodišnja je članica predsjedništva IDS-a Rovinj, obnašala je funkciju predsjednice Kluba žena IDS-a Rovinjštine te potpredsjednice Kluba žena IDS-a.
U prethodnom je mandatu bila gradska vijećnica, a u lipnju prošle godine izabrana je kao prva žena za predsjednicu Gradskog vijeća Grada Rovinja-Rovigno.
Ujedno je članica Europske mreže regionalnih i lokanih vijećnika pri Odboru regija, s ciljem promoviranja europskih politika na lokalnoj razini.
U sklopu Centra za posjetitelje Maraston, posjetitelji mogu dodatno istražiti bogatstvo istarske slastičarske tradicije kroz interpretacijski dio „Slatka Istra“, gdje se mogu upoznati s pričama, receptima i običajima vezanima uz tradicionalne slastice ovog kraja.
Iako izvan formalnog umjetničkog obrazovanja, Juran razvija prepoznatljiv konceptualni pristup – fotografije su reducirane, u crno-bijelom spektru, ostavljajući prostor tišini, značenju i osobnoj interpretaciji promatrača.
Zajednica Talijana „Pino Budicin“ i Kulturno-umjetnička udruga „Giusto Curto“ pozivaju na predstavljanje multimedijalnog projekta Riccarda Bosazzija koji spaja poeziju, dijalekt i glazbu.
Svi maturanti koji žele koristiti ove pripreme trebaju se javiti Gradu Umagu, Upravnom odjelu za opću upravu i društvene djelatnosti, te dostaviti ime i prezime, adresu prebivališta na području grada te e-mail adresu na koju će dobiti pristupne podatke.
Saborska zastupnica SDP-a Sanja Radolović upozorila je kako Hrvatska normativno sustiže EU standarde, ali na terenu, osobito u Istri, željeznički sustav i dalje ozbiljno zaostaje.
Grad Pula raspisao je javni poziv za sufinanciranje kamate na stambene kredite, a građani mogu ostvariti do 50 posto kamate, odnosno gotovo 200 eura mjesečno kroz pet godina otplate.
Na Kaštijunu započinju radovi na plohi A1, dijelu odlagališta koji je dosegnuo kapacitet, a cilj zahvata je uspostava sustava za kontrolirano prikupljanje plinova i smanjenje neugodnih mirisa, uz privremeno zatvaranje tog dijela odlagališta.
Prema najavama, Vlada će ponovno ograničiti cijene goriva, dok će se postojeće subvencije za električnu energiju i plin nastaviti primjenjivati, što znači da njihove cijene zasad ostaju nepromijenjene.