NESLAVNI ULOV U trideset minuta tona otpada izvučena je iz rovinjske luke

IstraIN

4 Lipanj 2019 I 09:18

NESLAVNI ULOV U trideset minuta tona otpada izvučena je iz rovinjske luke

U svibnju je rovinjsko podmorje postalo čišće za više od tonu otpada.

U organizaciji rovinjskog Kluba podvodnih aktivnosti i gradskog Crvenog križa odvila se je, uz stotinjak građana Rovinja, članova mnogih ronilačkih klubova iz Istre i šire, ali i drugih klubova i udruga, još jedna tradicionalna akcija čišćenja obale i morskog dna.

Svake godine lokacija je druga, a ovosvibanjska je bila Luka Rovinj i plaža Porton Biondi.

Kako je rekao predsjednik KPA, Davide Brattoni, i ovoga je puta s morskog dna izvučeno puno otpada. Plastike je, po običaju, bilo manje jer ona teško tone pa je to razlog što se nju najčešće skuplja s površine mora gdje pluta ili pak s plaža.

mirtimin.jpg

DAVIDE BRATTONI I MIRTA SMODLAKA TANKOVIĆ NA ROVINJ FM-U O REZULTATIMA AKCIJE ČIŠĆENJA ROVINJSKOG PODMORJA I OBALE

Sedamdeset je ronioca u ovoj posljednjoj akciji tako najviše izvačilo stare gume, staklo i željezo.

„Više od tone smeća izvučeno je samo u rovinjskoj luci u 30 minuta“, rekao je Brattoni ukazujući na činjenicu da je na dnu ostavljeno još mnogo otpada koje će, po svemu sudeći, čekati da bude izvučeno u nekoj narednoj akciji.

otpad2.jpg

Svi odazvani su dobrovoljci koji za sebe i svoju djecu žele čisti okoliš, čisti grad i za to ne čekaju nikoga već djeluju samostalno.

Izvlačenje otpada nije značilo okončanje posla jer tada je na scenu stupio rovinjski Centar za istraživanje mora, Institut Ruđer Bošković čiji su djelatnici imali zadatak sortirati i izmjeriti ukupnu količinu prikupljenog otpada.

Mirta Smodlaka Tanković je za Rovinj FM ispričala kako je s morskoga dna rovinjske Luke izvučeno gotovo 3 tisuće predmeta od čega 900 boca. „Ta je lokacija zadnji put čišćenja 2014. godine kada je izvučena ista količina otpada“, rekla je Smodlaka Tanković.

otpad4.jpgNa plaži Porton Biondi je u akciji uklonjeno oko 3.500 predmeta odnosno 200 kilograma pri čemu je dominirala plastika odnosno čepovi, boce, plastične vrećice i opušci cigareta.

„Nadam se da će odnedavna odluka Europske Unije zabrane upotrebe plastičnih vrećica rezultirati manjom količinom otpada na plažama u naredno vrijeme“, rekla je Smodlaka Tanković koja je zaključila kako ni danas nisu u potpunosti poznati utjecaji ovakvog onečišćenja plastikom, ali činjenica jest da se ekosustav radi nje mijenja.
krastavac.jpgMORSKI KRASTAVAC ILI TRP U ROVINJU ŽIVI U PLASTIČNOJ SANDALI, Foto: Mirta Smodlaka Tanković
„U posljednjem radu na terenu vidjela sam trpa koji živi u plastičnoj sandali i ova se situacija mora zaustaviti jer će, ako ovako nastavimo, u naredno vrijeme u moru biti više plastike negoli ribe“, zaključila je Smodlaka Tanković.

Ostavite komentar