Istra je, uz svoje prirodne ljepote, bogata i legendama koje su stoljećima oblikovale duh ovog kraja. Jedna od najpoznatijih i najljepših među njima je legenda o svetoj Foški, djevojci koja je postala simbol hrabrosti, vjere i čudesa.
Ova priča nije samo inspiracija, već i podsjetnik na moć vjere u suočavanju s nepravdom i patnjom.
Sveta Foška bila je kći uglednog plemića iz Ravene, odgojena u luksuzu, no njezina unutarnja snaga nadmašila je materijalni svijet u kojem je živjela.
Dok je njezin otac bio gorljivi pristaša rimskog cara Decija, poznatog po progonu kršćana, Foška je, potajno, prihvatila kršćansku vjeru. Odrastajući uz svoju dadilju Mauru, koja je također bila kršćanka, Foška je kroz priče o Isusu Kristu razvila snažnu vjeru. Usprkos opasnostima, odlučila je slijediti Isusov put i u petnaestoj godini primila je krštenje.
Njezin otac, ne znajući za njezinu predanost novoj vjeri, otkrio je Fošku kako moli pred križem u svojoj sobi, a u bijesu, optužio ju je za izdaju i prijavio rimskim vlastima.
Pred prefektom, Foška je bila suočena s ultimatumom – odreći se Krista ili umrijeti. Hrabra i nepokolebljiva, odbila je napustiti svoju vjeru. Prefekt ju je, zajedno s Maurenom, osudio na smrt.
No, tada se dogodilo prvo čudo. Dok su vojnici pokušavali odvesti Fošku i Maurenu, dva anđela pojavila su se i spriječila vojnike da ih odvedu. Prema legendi, anđeli su im rekli da se ne boje, jer će Bog biti uz njih i nagraditi ih za njihovu vjernost. Foška i Maura same su se predale vlastima, spremne podnijeti mučeništvo.
Na obali mora, obje su pogubljene, a njihova su tijela bačena u more. Međutim, kako legenda kaže, more nije progutalo njihova tijela. Plutala su tri dana i tri noći sve dok ih valovi nisu donijeli na obalu Tripolitanije u Africi. Tamo su ih pronašli kršćani, pokopali ih s počastima i izgradili crkvu nad njihovim grobovima.
Priče o Foškinom mučeništvu i čudima brzo su se proširile. Kršćani su počeli hodočastiti na njezin grob, tražeći njezin zagovor. Mnogi su svjedočili čudesnim ozdravljenjima. Relikvije svete Foške kasnije su prenesene u Veneciju, gdje su pohranjene u crkvi na otoku Torcellu. Kult svete Foške ubrzo se proširio i na Istru, gdje je postala jedna od najomiljenijih svetica.
Njezino svetište, crkva svete Foške, koja datira iz 12. stoljeća, nalazi se u blizini sela Batvači i svake godine privlači tisuće hodočasnika.
Spomendan svete Foške obilježava se 13. veljače, a mnogi dolaze moliti za njezin zagovor i zahvaliti za primljene milosti. Svetište je ispunjeno zavjetnim darovima poput štaka, proteza i raznih predmeta koji svjedoče o čudesnim ozdravljenjima koja se pripisuju ovoj svetici.
Legenda o svetoj Foški i danas odjekuje kao snažna poruka o vjeri i hrabrosti. Njezin primjer nadahnjuje ljude da se suoče s poteškoćama s nepokolebljivom vjerom u Božju ljubav. Hodočasnici u Istri i šire mole se svetoj Foški te vjeruju da će im njezin zagovor donijeti ozdravljenje, mir i utjehu.
Ova priča, poput mnogih drugih legendi Istre, pokazuje kako vjera može oblikovati ne samo živote pojedinaca već i cijele zajednice.
Foto: Istrapedia.hr
Ostavite komentar