Tko bi rekao da ribe mogu hodati? Aquarium Pula predstavlja fascinantnu novu izložbu u kojoj se ističe nevjerojatna vrsta - atlantski blatoglavac, prava majstorica života na kopnu i u vodi!
Njihovu objavu prenosimo u cijelosti u nastavku.
"U našoj novoj izložbi crvenih mangrova (Rhizophora mangle) u tropskom postavu prikazujemo vrlo zanimljivu vrstu, atlantskog blatoglavca (Periophthalmus barbarus) iz reda glavoča (Gobiiformes) koji obitava na zapadnoj obali Afrike, Indijskom oceanu i zapadnom Tihom oceanu.
Za svoj amfibijski život, koji vodi na kopnu i u vodi, odlično je prilagođen. Ovisno o vrsti jedinke izvan vode mogu preživjeti do 60 sati, pod uvjetom da im koža ostane vlažna.
Hrani se crvima, cvrčcima, muhama, malim ribama i rakovima. Kako bi ulovio plijen na kopnu, drži vodu u ustima koju koriste za "zalijevanje" plijena, a zatim usisavaju vodu i plijen u usta, koristeći tehniku poznatu kao "hidrodinamički jezik".
Za „hodanje“ izvan vode koriste prsne peraje, rotirajući ih oko svoje osi, a ako treba ići brže, odguruje se snažnom repnom perajom i katapultira se u skoku naprijed, dok za skakanje po vodi savijaju rep prema naprijed i u stranu.
Jedna od najzanimljivijih prilagodbi su oči smještene visoko na glavi, koje se mogu kretati pojedinačno što im omogućuje panoramski vid od 360°. Oči često rotiraju unatrag u očne duplje ili dodiruju prsnom perajom kako bi ih održale vlažnima.
Zanimljivo je da su znanstvenim istraživanjima utvrdili da su njihove škrge fiziološki bolje prilagođene za atmosfersko disanje nego za disanje u vodi. Izlaskom iz vode, zatvaraju škržne poklopce te brzo napuhuju škržnu komoru koja im služi kao rezerva kisika dok su na kopnu, a čak 50 % kopnenog disanja odvija se preko posebnih prilagođenih površina na perajama i tijelu ribe.
Prema IUCN-u se ubrajaju u najmanje zabrinjavajuće svojte.", poručili su iz Aquariuma Pula.
Foto: FB / Screenshot, Aquarium Pula
Ostavite komentar