SVJETSKI DAN OSTEOPOROZE Jedna od 3 žene i jedan od 5 muškaraca starijih od 50 godina će doživjeti prijelom kosti

IstraIN

20 Listopad 2024 I 09:24

SVJETSKI DAN OSTEOPOROZE Jedna od 3 žene i jedan od 5 muškaraca starijih od 50 godina će doživjeti prijelom kosti

Svjetski dan osteoporoze obilježavamo svake godine 20. listopada.

Osteoporoza je progresivna metabolička bolest koja uzrokuje poremećaj strukture kosti i gubitak koštane mase, što rezultira krhkim kostima i povećanim rizikom od prijeloma. Jedna je od takozvanih „nevidljivih“ bolesti, jer do simptoma i posljedica dolazi kad je već u uznapredovalom stadiju.

Bolest se razvija kroz nekoliko godina, a najčešće se dijagnosticira tek nakon prijeloma. Procjenjuje se da će jedna od 3 žene i jedan od 5 muškaraca starijih od 50 godina doživjeti prijelom kosti uslijed osteoporoze. Sa starenjem stanovništva očekuje se da će osteoporoza, već sada vrlo učestalo stanje, postati još značajniji javnozdravstveni problem.

Kod osoba s osteoporozom do prijeloma kosti može doći već i kod najmanjih trauma, kao što su udarac u namještaj, saginjanje ili kihanje. Najčešće dolazi do kompresivnih prijeloma kralježaka, prijeloma vrata bedrene kosti i prijeloma distalne podlaktice. Prijelomi vrata bedrene kosti, odnosno kuka, vodeći su uzrok invalidnosti kod osoba starije životne dobi te najčešći uzrok smrti uzrokovan ozljedama u dobnoj skupini starijih od 65 godina. Prijelom kuka nastaje najčešće kao posljedica pada. Dovode do smanjenja mobilnosti, neovisnosti i produktivnosti.

630 osoba je umrlo zbog prijeloma bedrene kosti

Prijelom bedrene kosti (S72) najčešća je dijagnoza u mortalitetu i morbiditetu (hospitalizacije) unutar skupine ozljeda (S00-T98) u Hrvatskoj:

Prema zadnjim dostupnim podacima za Hrvatsku: 630 osoba je umrlo zbog prijeloma bedrene kosti (S72) (2022.), od toga 198 osoba muškog spola, (31 %), i 432 osobe ženskog spola (69 %), od toga 622 (99 %) u skupini osoba 65+; najčešće kao posljedica pada, većinom kod starijih osoba („fraktura” kuka).

Prevencija

Koštana masa nastaje tijekom djetinjstva, puberteta i adolescencije. Tada je vrlo važno pravilnom prehranom i tjelesnom aktivnošću utjecati na njenu kvalitetu. Za nastanak koštane mase osobito je važan kalcij, zajedno s vitaminom D koji omogućava njegovu apsorpciju.

Smanjenje koštane mase počinje već u srednjim tridesetima i tada više nije moguće preventivnim mjerama utjecati na stvaranje nove koštane mase, međutim možemo prevenirati i usporiti njen gubitak. Slično kao i u mlađoj životnoj dobi, na to možemo utjecati pravilnom prehranom, bogatom kalcijem i vitaminom D (mliječni proizvodi, zeleno lisnato povrće, plava riba, orašasti plodovi i sjemenke) uz dovoljan unos proteina. Procjenjuje se da je kod čak 40 % Europljana prisutan manjak vitamina D (hipovitaminoza), dok se kod 13 % radi o značajnom manjku.

Neophodna je i tjelesna aktivnost s opterećenjem, kao što su hodanje, penjanje uz stepenice ili ples, a potrebno je uključiti i vježbe za ravnotežu i stabilnost, koje mogu pomoći prevenirati padove i posljedične prijelome. Tjelesnu aktivnost treba prilagoditi stanju pojedinca i provoditi uz konzultaciju s liječnikom, jer određene vježbe visokog intenziteta, nagli pokreti te saginjanje u struku mogu povećati rizik od prijeloma.

U cilju prevencije i usporenja osteoporoze kod žena se perimenopauzi i postmenopauzi može primijeniti hormonsko nadomjesno liječenje (estrogeni), a najbolji rezultati se postižu ako se primijeni odmah po nastanku menopauze. Pri odluci o hormonskom nadomjesnom liječenju treba uzeti u obzir nuspojave istoga te rizike.

Više informacija o životu s osteoporozom možete pogledati na stranici prozor zdravlja.

Izvor: HZJZ

Ostavite komentar