Oko 400.000 građana Hrvatske, boluje od KOPB-a, upalne bolesti trajnog suženja dišnih puteva, čiji se simptomi, od kojih su najčešći kašalj, zaduha i iskašljavanje, često zanemaruju i rijetko prijavljuju.
Svjetski dan KOPB-a ove se godine obilježava pod sloganom „Jedna pluća za cijeli život“, a tim je povodom u Radio ordinaciji Rovinj FM-a gostovao dr. Vlado Bjelajac koji nam je pojasnio osnovne stvari o toj bolesti.
“KOPB je akronim za Kroničnu opstruktivnu bolest pluća, kolokvijalan ga zovemo i kronični bronhitis, iako KOPB uključuje i malo više toga.”, rekao je dr. Bjelajac.
“Bronhiji su naše dišne cijevi koje se razgranavaju nakon dušnika koji je većeg promjera, preko širih pa sve užih cijevi sve do bronhiola, najužih cijevi u kojima su plućni mjehurići kroz čiju se opnu vrši razmjena plinova, zraka s kisikom prema krvotoku i iskorištenog zraka s više ugljičnog dioksida prema van.
Bronhiji tako izgledaju kao stablo koje se grana u sve tanje i tanje grane. Unutar tih cjevčica nalazi se sluznica i problemi nastaju kad ona otekne i smanjuje protočnost zraka. Osnovni uzrok takve kronične upale je pušenje. Dokazano je da duhanski dim uzrokuje nateknuće sluznice i samim time otežava protok zraka kroz bronhije.
Pušenje je glavni uzrok i u do 90% slučajeva. Ostali faktori koji utječu na dinamiku razvoja bolesti su i genetske predispozicije ili pak povećana otpornost, zagađeni zraka kojeg udišemo, ponekad i povijest alergijske astme u mladosti. Ali pušenje je definitivno ključni faktor” upozorio je dr. Bjelajac.
Kao i kod većine bolesti važno je rano otkrivanje
”Prvi znaci KOPB-a su česti bronhitisi, zapuhano disanje kod tjelesnih opterećenja, kad organizmu treba veća količina kisika nego pod normalnim opterećenjem. U slučaju da se ti simptomi prepoznaju potrebno jeza početak obaviti pretrage kod doktora obiteljske medicine. Pretrage su slušanje pluća pri čemu liječnik može otkriti anomalije i spirometrija, koja mjeri količinu ispuhnutog zraka i brzinu kojom ga osoba može ispuhnuti.”
Kao i kod većine bolesti važno je rano otkrivanje i početak liječenja u toj ranoj fazi.
”Srećom danas postoji čitav niz dobrih lijekova koji usporavaju razvoj KOPB-a” kaže dr. Bjelajac dodajući da pritom pravovremena terapija sprečava razvoj najveće komplikacije, emfizema. Emfizem je smanjenje broja plućnih mjehurića, točnije njihove radne površine.”
“Zdrava pluća imaju ukupnu površinu plućnih mjehurića otprilike jednaku površini nogometnog igrališta. Kod smanjene protočnosti bronhija sila mišića koja kontrolira disanje postaje veća i uslijed te povećane sile, povećanog pritiska plućni mjehurići mogu pucati. Čak i kad se mnogo malih spoji tako u jednog većeg njegova je ukupna radna površina puno manja. I to je ireverzibilan proces.”
“Emfizem je invalidnost, regeneracije nema i kad do toga dođe, osoba nije u stanju bez boce s kisikom napraviti ni najmanje napore, ma ni obične stvari, kao što je recimo doći od spavaće sobe do WC-a. Zamislite ostatak života u takvom stanju” upozorio je dr. Bjelajac.
U tom slučaju ne pomaže ni što se bronhiji lijekovima prošire, što se recimo prestankom pušenja smanji daljnja destrukcija plućnih mjehurića, kisik jednostavno nema kuda ući u krvnožilni sustav.
Zato je bitno na vrijeme dijagnosticirati problem i počet ga liječiti u što ranijoj fazi. Kad slijedeći put odete kod svog obiteljskog liječnika upitajte ga i za ovu bolest i provjerite kako stojite, ako ste pušač, odgovor gotovo sigurno neće biti; Jako dobro.
Ali pravovremen početak liječenja može spriječiti teže posljedice, zaključio je dr. Vlado Bjelajac.
Ostavite komentar