
U Pazinu obilježena 80. obljetnica oslobođenja Istre
Miletić: Nastavimo zajedno graditi društvo temeljeno na poštovanju, toleranciji i suradnji.
19:47Prije 17 min09.05.2025
U Jadranu je do sada zabilježeno pojavljivanje deset vrsta iz skupine kitova (Cetacea), ali je danas samo dobri dupin (Tursiops truncatus) stalno prisutan u cijelom jadranskom bazenu. Prugasti dupin (Stenella coeruleoalba), glavati dupin (Grampus griseus) i Cuvierov kljunasti kit (Ziphius cavirostris) prisutni su u različitim gustoćama u južnom dijelu Jadranskog mora dok se veliki kit (Balaenoptera physalus) sezonski pojavljuje u srednjem i južnom Jadranu. Ulješura (Physeter microcephalus), dugoperajni bjelogrli dupin (Globicephala melas), crni dupin (Pseudorca crassidens) i grbavi kit (Megaptera novaeangliae) pojavljuju se kao zalutale jedinke. Obični dupin (Delphinus delphis) koji je nekad bio prisutan u cijelom Jadranskom moru sada se smatra regionalno izumrlom vrstom, a rijetko se pojavljuju jedino zalutale ili zaostale jedinke.
Kitovi se nalaze na vrhu hranidbene mreže morskih ekosustava te utječu na njihovu strukturu i funkcioniranje. To su ujedno migratorne vrste koje trebaju i veći životni prostor. U najvećoj mjeri ugrožava ih čovjek koji različitim aktivnostima utječe na morski ekosustav. Najčešći razlozi njihove ugroženosti u Jadranu su nedostatak plijena uzrokovan prelovom, slučajni ulov tijekom ribarenja, antropogena buka, morski otpad (primjerice plastične vrećice), onečišćenje mora, bolesti i namjerno ubijanje. Sve vrste iz skupine kitova koje se zateknu u Jadranskom moru strogo su zaštićene temeljem Zakona o zaštiti prirode.
Pravila ponašanja prilikom susreta s kitom ili dupinom:
U Jadranskom moru zabilježene su tri vrste morskih kornjača: glavata želva (Caretta caretta), zelena želva (Chelonia mydas) i sedmopruga usminjača (Dermochelys coriacea). Glavata želva je najbrojnija vrsta morskih kornjača u Jadranskom moru, koje se smatra jednim od najvažnijih područja za prehranu ove vrste u Sredozemnom moru, pri čemu jedinke potječu iz grčke natalne populacije. Morske kornjače su migratorne vrste gmazova koje nastanjuju morski ekosustav i većinu svog vremena provode pod vodom. Danas su jedna od najugroženijih skupina morskih organizama. Glavni razlog ugroženosti morskih kornjača u Jadranu predstavlja interakcija s ribarstvom (slučajni ulov), sudari s brodovima te onečišćenje.
Većina pravila ponašanja prilikom susreta s dupinom i kitom odnosi se i na susret s morskim kornjačama.Sve tri vrste morskih kornjača u Hrvatskoj su strogo zaštićene, stoga je zabranjeno svako namjerno uznemiravanje, hvatanje i ubijanje tih životinja. Svako namjerno uznemiravanje strogo zaštićene vrste prijavite Državnom inspektoratu.
Više informacija o Protokolu za dojavu i djelovanje u slučaju pronalaska uginulih, bolesnih ili ozlijeđenih strogo zaštićenih morskih životinja možete pronaći na poveznici.
Auto klub Istra Oldtimer Rovinj organizira 21. Histria Classic, međunarodni rally oldtimer vozila koji će se održati po cijeloj Istarskoj Županiji od 9. do 11. svibnja.
07:20Prije 12 h09.05.2025
Transhistria Ensemble glazbeni je sastav s kojim Tamara najčešće nastupa i s kojim je snimila najviše albuma. Čine ga slovenski kontrabasist Žiga Golob, hrvatski bubnjar Krunoslav Levačić, slovenski gitarist i mandolinist Uroš Rakovec i talijanski harmonikaš Fausto Beccalossi.
21:35Prije 22 h08.05.2025
"Zahvaljujemo našim gostima na divnom susretu u našoj Udruzi na obostrano zadovoljstvo", poručili su iz rovinjske Udruge umirovljenika.
18:22Prije 1 d08.05.2025
U igri su mnoga imena, no konačan izbor ostaje tajna zatvorena iza stoljetnih zidova Vatikana.
08:44Prije 1 d08.05.2025
Današnji se dan obilježava u čast Jean-Henrya Dunanta, osnivača Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca koji je rođen na današnji datum 1828. godine u Ženevi.
07:47Prije 1 d08.05.2025
Ostavite komentar