Zeleni telefon udruge Zelena Istra još jednom je zazvonio. Ovoga puta poziv je stigao s područja Barbana, iz sela Hrboki, a razlog je jasno vidljiv.
U Zelenoj Istri pitaju se kako je moguće da u 21. stoljeću uz sve moguće strategije, zakone i pravilnike ni nakon četiri godine ne uspijevamo riješiti ovakav, na prvi pogled lako rješiv, slučaj divljeg odlagališta?
"Pitanje je retoričko jer nam je posve jasno zašto je tako. Zato što institucije ne rade svoj posao, zato što svatko prebacuje lopticu na nekog drugog i zato što lokalne vlasti okreću glavu od tog problema prešutno dozvoljavajući mještanima, ali i obrtima i tvrtkama da se na taj način rješavaju glomaznog i drugog otpada.
"Ovo je slučaj odlagališta u Hrbokima, Općina Barban. Prve prijave smo slali 2018. Prošle godine je na temelju naše prijave Općina izdala rješenje kojim se nalaže vlasniku parcele (vl. RH- Hrvatske šume) da najkasnije u roku od 6 mjeseci saniraju divlje odlagalište ili će općina to učiniti o svom trošku te im naplatiti troškove. Prošlo je ponovno više od 11 mjeseci. Stanje je isto, a mještani javljaju da neki obrti i tvrtke "dogovorno" kamionima donose otpad i bagerima ravnaju teren...Teško je zamisliti da je nemoguće uhvatiti ih na djelu", kažu u udruzi Zelena Istra.
Ovo je samo jedan u nizu slučajeva sa Zelenog telefona, a situacija nije bolja situacija ni u drugim dijelovima Istarske županije. U 2020. godini se čak 37,43 % prijava odnosilo na kategoriju otpad od ukupno 67 prijava građana na zeleni telefon, objavljeno je na Fb stranici Zelene Istre.
Ostavite komentar