Trodnevna prognoza kvalitete zraka za Hrvatsku od danas je dostupna građanima na mrežnim stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ).
Novi produkt DHMZ-a pruža korisne informacije o kvaliteti zraka za tekući i sljedeća dva dana te omogućuje građanima bolje planiranje aktivnosti na otvorenom, kao i donošenje informiranih odluka o zaštiti svog zdravlja i zdravlja svojih najmilijih.
Prognoza predviđa koncentracije četiri ključne onečišćujuće tvari koje značajno utječu na zdravlje stanovništva, a to su lebdeće čestice promjera manjeg od 2,5 μm i 10 μm (PM2,5 i PM10), dušikov dioksid (NO2) te prizemni ozon (O3).
Odabirom onečišćujuće tvari za određeni dan prikazuje se karta Hrvatske s raspodjelom koncentracija unutar jasno označenih granica zona i aglomeracija. Razine kvalitete zraka prikazane su skalom boja i kreću se u rasponu od Dobro do Izuzetno loše, a svaka predviđena razina povezana je s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Prognoze se svakodnevno ažuriraju.
Trodnevna prognoza kvalitete zraka rezultat je sustava za modeliranje zraka ATMOSYS (LIFE+), posebno ugođenog za područje Hrvatske kroz strukturni EU projekt AIRQ - Proširenje i modernizacija državne mreže za trajno praćenje kvalitete zraka.
Razine kvalitete zraka određene su vrijednostima od nula (0) do deset (10), i to: Dobro - 0, Prihvatljivo - 2, Umjereno - 4, Loše - 6, Vrlo loše - 8 i Izuzetno loše – 10 te povezane s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za opću populaciju i osjetljivije skupine ljudi, poput djece te odraslih s respiratornim ili srčanim problemima. Preporuke su utemeljene na znanstvenim istraživanjima o u Ova tjecaju razine onečišćenosti zraka na zdravlje ljudi.
Ova inicijativa predstavlja važan korak u zaštiti zdravlja građana Hrvatske, ispunjavanju standarda Europske unije te jačanju transparentnosti kroz otvoreni i pravovremeni pristup podacima o kvaliteti zraka.
Građani mogu koristiti trodnevnu prognozu kvalitete zraka kao nadopunu aktualnim podacima o izmjerenim koncentracijama onečišćujućih tvari, koji su dostupni na portalu Kvaliteta zraka u Republici Hrvatskoj, koji je u nadležnosti Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, kao i na mrežnim stranicama DHMZ-a.