Agencija za znanost i visoko obrazovanje predstavila je rezultate istraživanja o dosegu i utjecaju pandemijskih okolnosti, poput online i hibridne nastave te različitih restrikcija u društvenom životu na iskustvo studiranja u prethodnoj akademskoj godini.
Nakon što su predstavljeni rezultati, održan je i okrugli stol na kojem se raspravljalo o problemima s kojima se studenti i mladi u Hrvatskoj nose.
Istraživanje Agencije za znanost i visoko obrazovanje naziva "Studenti i pandemija: Kako smo (pre)živjeli?" pokazalo je da više od trećine sudionika istraživanja kao željeni oblik nastave navodi onu u fizičkom obliku. Između ostalog, razultati pokazuju da među studentima postoji značajna razina nezadovoljstva studentskim životom u odnosu na razdoblje prije pandemije.
Rezultati ovog istraživanja aktualizirali su važnost brige za mentalno zdravlje. Čak 52 posto ispitanih studenata svoje mentalno zdravlje okarakteriziralo je, naime, lošijim ili puno lošijim u odnosu na razdoblje prije pandemije. Kao najčešću teškoću studenti su istaknuli usamljenost, a znatan broj njih osjećao se anksiozno i depresivno.
Psihologinja Marina Ajduković s Pravnog fakulteta u Zagrebu poručila je za Media servis kako je mentalno zdravlje nešto o čemu se mora voditi računa.
"Studenti su se stalno morali prilagođavati. Ovo je sada opet jedna nova prilagodba. Iskusili su i lice i naličje online nastave. Ova briga za mentalno zdravlje treba krenuti i ranije, a što se tiče depresivnosti i anksioznosti te razmišljanja o suicidu i samoranjavanju, mi se moramo kao zajednica ozbiljno primiti tog problema."
Naglasila je da briga o svojoj dobrobiti i razgovor o problemima trebaju krenuti već u osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju.
Fotografija: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Ostavite komentar