U razdoblju od 27. listopada do 3. studenog u Vrsaru se okupljaju stručnjaci i stručnjakinje medijske edukacije i/ili rada s mladima na Erasmus+ edukaciji „Disinformation action“.
O izazovima i prijetnjama koje dezinformacije i umjetno generiran sadržaj imaju na društvo raspravljat će 27 osoba iz Hrvatske, Bugarske, Njemačke, Cipra, Kosova, Albanije, Srbije i Crne Gore.
Europska unija prepoznala je dezinformacije kao jedne od glavnih prijetnji demokraciji i informiranju građana i građanki. Neki od pristupa koji mogu utjecati na smanjenje dezinformacija u javnom prostoru su rana detekcija, analize i objave koje ih raskrinkavaju.
Kako bi borba protiv dezinformacija bila učinkovita i posljedično pridonijela otpornosti društva na iste, potrebno je ostvariti suradnju među različitim sektorima. No, važno je i da ta suradnja uključuje nove pristupe, u skladu s ubrzanim razvojem tehnologije.
„Kroz ovu edukaciju želimo educirati osobe koje rade s mladima o načinima na koji se kreiraju dezinformacije, ali i o digitalnim alatima za provjeru činjenica, izvora te foto, video i audio sadržaja. Osim same edukacije, poticat ćemo ih na promišljanje o načinima na koje naučeno mogu implementirati u radu s mladima i tako mlade educirati da budu otporniji na dezinformacije“, poručuju organizatorice.
Dezinformacije usmjerene na manjinske skupine u društvu
Poseban fokus edukacije će biti na dezinformacijama usmjerenim na manjinske skupine u društvu jer ih one dodatno guraju na margine. Posljedično i otežavaju izgradnju održivog društva i zajednica. Progovorit ćemo i o razlikama u dezinformacijskim narativima usmjerenim ka manjinama, kao i razlici u kanalima njihova širenja, među zemljama sudionicama edukacije.
Edukacijski program sadrži niz edukativnih, neformalnih i kreativnih radionica usmjerenih na dezinformacije, dezinformacijske narative i bolje razumijevanje manjinskih skupina u društvu. Konačni cilj okupljanja je da zajedno kreiramo brošuru koja će sadržati smjernice kako prepoznati dezinformacije koje su usmjerene na manjinske skupine društva u medijima/na društvenim mrežama.
Brošura će uključivati različite realnosti zemalja sudionica edukacije i imat će internacionalni karakter. Bit će objavljena na stranicama svih partnerskih organizacija, iz svih zemalja sudionica, ali i na različitim EU edukativnim kanalima. Edukacija se održava u Hotelu Pineta, u Vrsaru.
Projekt 'Disinformation action' provodi CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje i neprofitni portal Libela.org u okviru programa Erasmus+ za koji je u Hrvatskoj nadležna Agencija za mobilnost i programe EU.
Ostavite komentar