Puležanke Iva i Oriana ponos su Hrvatske! DONOSIMO INTERVJU s nesebičnim i inovativnim ženama iz Istre

IstraIN

19 Travanj 2024 I 12:19

Puležanke Iva i Oriana ponos su Hrvatske! DONOSIMO INTERVJU s nesebičnim i inovativnim ženama iz Istre

Jedne od dobitnica ovogodišnje nagrade "Ponos Hrvatske" su medicinska sestra Oriana Španić i knjižničarka Iva Turina iz Pule.

Ove dvije nesebične žene vode Čitateljski klub "Preobražaj" u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula.

Naime, provodeći socijalnu terapiju, Oriana Španić s korisnicima, oboljelima od šizofrenije i bipolarnog poremećaja, izlazi van institucije, s njima odlazi u grad, sudjeluje u različitim aktivnostima, kao što su odlazak u kino, knjižnicu, kazalište i na izložbe.

Rodila se tako, u suradnji s Ivom Turinom, ideja o pokretanju čitateljskog kluba u kojem bi se s osobama s psihosocijalnim poteškoćama provodile biblioterapeutske aktivnosti.

Porazgovarali smo s njima o ovom projektu, a intervju pročitajte u nastavku.

Osvojile ste prestižna nagradu “Ponos Hrvatske”, u kategoriji "Solidarnost" i na tome sve čestitke! Možete li približiti čitateljima projekt radi kojeg ste i ponos naše Istre?

Oriana: Jako je lijep osjećaj kad netko prepozna vrijednost rada, truda, kad se dobije pohvala. Na koncu, svakom ljudskom biću je potrebna pohvala, podrška, zahvalnost. Naglasila bih da se u našem društvu još uvijek pohvala shvaća kao nešto nepotrebno, jer ako se čovjeka pohvali misli se da se valjda može “pokvariti”, da ga se može ureknuti.

Na ovim područjima se još može često čuti da se malom djetetu zna reći “ma si lip, drek ti budi”. Iva i ja smo uz pomoć Ministarstva za kulturu i medije, Gradske knjižnice i čitaonice Pula, te Opću bolnicu, osnovale jedinstveni čitateljski klub za osobe sa psihosocijalnim teškoćama (oboljeli od shizofrenije i bipolarnog poremećaja).

Snimka_zaslona_2024-04-19_134641.jpg

Oriana, možete li nam pobliže objasniti zašto čitanje pozitivno utječe na osobe sa psihosocijalnim poteškoćama?

Shizofrenija je kronična psihijatrijska bolest koja izaziva poteškoće i prepreke u svim dijelovima života, čak i kod toliko jednostavnih aktivnosti kao što su kupanje, kupovanje, otvoreni razgovor s drugim ljudima, pranje zubi, čišćenje kuće, upravljanje novcem, sklapanje prijateljstava, i neovisan život.

Uz navedene poteškoće, prisutan je i kognitivni deficit. Kod osoba koje redovno dolaze u čitateljski klub vidljiv je pomak u nekim kognitivnim funkcije poput pažnje, obrade primljenih informacija, psihomotorne brzine i radnog pamćenja, a nisu zanemarivi ni nespecifični učinci poput povećanja samopouzdanja uz zadovoljstvo članova dolaskom u klub.

Iva, kako reagiraju članovi čitateljskog kluba Preobražaj i kako je raditi s njima?

U druženju s članovima kluba naučila sam da osobe sa psihosocijalnim poteškoćama su i osobe koje su tople, drage, svatko ima svoju priču i kroz dan gura naprijed. Družimo se drugu godinu za redom i veselim se našem druženju, pogotovo kad vidim da im lijepa riječ mnogo znači.

Članovi čitateljskog kluba redovito dolaze na druženja i to mi je glavni pokazatelj da im druženje, odabrani tekstovi i zadaci odgovaraju. Svi članovi aktivno sudjeluju reagirajući na zadane teme. Ove godine imali smo i malu strip radionicu. Sami su crtali okvire i unutar okvira priče.

IMG_20240325_182340.jpg

Što za Vas znači ova nagrada i što biste poručili osobama koje imaju psihosocijalne poteškoće, a možda se boje doći posljednjeg utorka u mjesecu u pulsku knjižnicu?

Iva: Živimo u ubrzanom svijetu u kojem ljudi sve manje imaju vremena jedni za druge. Egzistencija diktira svoje posao, djeca, aktivnosti, zdravlje, briga za roditelje itd. Srećom uvijek se nađe netko tko će odvojiti svoje vrijeme i napraviti nešto dobro za zajednicu. O nekima se ne priča, ali tu su.

Ove godine netko je prepoznao Orianin i moj rad i prijavio nas za nagradu Ponos Hrvatske. Lijep je osjećaj kad vas netko prepozna i prizna trud.

Osobe sa psihosocijalnim poteškoćama pozivam da nam se pridruže. Vrata su uvijek otvorena. Uz ugodno društvo družit ćemo se uz zanimljive tekstove, pisati kratke priče, crtati i razgovarati, naravno i smijeh je dio te priče. Družeći se s članovima kluba imat će prilike upoznati tople i iskrene osobe kojima lijepa riječ, pažnja i razgovor mnogo znače.

Planirate li još neke projekte zajedno ili svaka za sebe u svojim ustanovama?

Dogodine, ako bude mogućnosti, prijavit ćemo se opet na natječaj Ministarstva kulture i medija. Želja nam je čitateljski klub obogatiti aktivnostima vezanim uz izlazak u Titov park za Bloomsday. James Joyce koji i nije volio baš Pulu, može se na ovaj način iskupiti pomažući ovoj osjetljivoj skupini u procesu destigmatizacije.

Zajedno planiramo osnovati Popodne uz poeziju u parku stare psihijatrije “Psihijatrija čita psihijatriju”. Osobe sa psihijatrijskim dijagnozama čitat će poeziju pjesnika sa psihijatrijskom dijagnozom (Sylvia Plath, Edgar Allan Poe, Sergej Jesenjin, Vladimir Vidrić, itd.).

Kako se u blizini nalaze i studenti Muzičke akademije, obogatili bi s vremenom program kratkim koncertima. Naravno uz cukerančiće, a možda nam ubrzo rode i naranče, mandarine uz čaj obogaćen notom bergamota kojeg planiramo posaditi ove godine uz ostale citruse u našem ružičnjaku.

Ostavite komentar