Hoće li ove godine biti cvjetanja mora u Istri? 'Sjeverni Jadran bogat je životom'
Razgovarali smo s dr. sc. Danielom Marić Pfannkuchen iz Centra za istraživanje mora u Rovinju o stanju mora, temperaturi i pojavi cvjetanja fitoplanktona ovog ljeta na sjevernom Jadranu.
Iako su temperature zraka ovog ljeta već u lipnju dosezale visoke vrijednosti, more je, kako mnogi primjećuju, nešto sporije doseglo optimalnu temperaturu za kupanje.
No, prema riječima dr. sc. Daniele Marić Pfannkuchen, znanstvenice iz Centra za istraživanje mora u Rovinju (Institut Ruđer Bošković), takve oscilacije zapravo su sve češće i dio su kompleksnih promjena u okolišu koje prate klimatske oscilacije.
„Ove godine more se ugrijalo nešto kasnije nego lani, ali sada već bilježimo površinske temperature između 25 i 27 °C, što je iznimno ugodno za kupanje. Ipak, ovakvi nagli porasti temperature mogu utjecati na morski ekosustav“, objašnjava Marić Pfannkuchen.
Cvjetanje mora – prirodna, ali kompleksna pojava
Cvjetanje mora ili tzv. fitoplanktonska eksplozija nije neuobičajena pojava u sjevernom Jadranu, dapače, regija je poznata po visokoj produktivnosti zbog čega je voda često zelena – što, kako ističe znanstvenica, ne znači nužno nešto negativno.
„Sjeverni Jadran je jedno od najproduktivnijih područja Mediterana. Voda je ovdje bogata nutrijentima, pa je more u, primjerice, Dalmaciji, plavije, ali siromašnije životom.“
Cvjetanje se najčešće događa u tri perioda – kasna zima i rano proljeće, rano ljeto i u jesen, oko listopada i studenog. No, najveću pažnju javnosti dobivaju ljetna cvjetanja jer ih kupači tada direktno primjećuju – osobito ako dođe do pojave tzv. sluzavih nakupina.
„Ove godine u svibnju su zabilježene povišene brojnosti planktona, no riječ je o očekivanom i kasnom proljetnom cvjetanju koje nije izazvalo sluzave nakupine. Satelitske slike koje su se dijelile u medijima pokazivale su visoke koncentracije klorofila, što je tipično za ovaj dio godine“, objašnjava Marić Pfannkuchen.
Foto: IstraIN
Hoćemo li ovog ljeta izbjeći sluzave nakupine?
Prošle godine sluzave nakupine pojavile su se već početkom lipnja, no ove godine more je, barem zasad, čisto. Unatoč tome, znanstvenici ne mogu sa sigurnošću prognozirati hoće li se ovakva pojava ponoviti.
„Ne gledamo u staklenu kuglu, već u uzorke. Prema dosadašnjim mjerenjima i uzorcima, situacija u moru je stabilna i očekujemo jedno ‘normalno ljeto’. Sluzave nakupine su rijetke i nepredvidive pojave. Zadnji su se put prije prošle godine dogodile prije dvadeset godina“, dodaje.
Ipak, ističe kako klima postaje sve nestabilnija, što utječe i na more. Velike oborine, jaki vjetrovi ili oluje mogu donijeti nove nutrijente i potaknuti cvjetanja – no sve ovisi o nizu povezanih faktora, uključujući prisutnost vrsta koje se hrane fitoplanktonom, ali i temperaturi, svjetlu i salinitetu.
More je živo – i to je dobro
Znanstvenica ističe kako prisutnost planktona i blaga zelenkasta boja mora zapravo ukazuju na njegovo bogatstvo i zdravlje.
„More nije sterilna kupka – ono je živi ekosustav. Cvjetanja su prirodan dio tog ciklusa.
Ključ je pratiti uzorke i razumjeti dinamiku koja se događa. A što se tiče ovog ljeta – čini se da ćemo ga, barem zasad, provesti bez sluzavih iznenađenja“, zaključila je Marić Pfannkuchen.
Nevjerojatna sportska priča ispisana je proteklog vikenda u zagrebačkom Domu košarke Cedevita, gdje su djevojčice iz Košarkaškog kluba Rovinj nastupile na Otvorenom prvenstvu Hrvatske od 15. do 17. lipnja i vratile se kući sa – srebrnom medaljom!
Policijski službenici su poduzeli mjere i radnje iz svoje nadležnosti te su trenutno pod nadzorom policije četiri osobe koje se dovode u svezu s napadom, dok se za ostalim sudionicima traga.
Načelnik Zoran Dekleva naveo je da su isplaćivani iznosi bili neproporcionalno visoki u odnosu na iznose koji se isplaćuju u susjednim i ostalim općinama sa sličnim brojem stanovnika te da je bolje usmjeriti ta sredstva na proračunske pozicije koje se odnose na socijalu, djecu, mlade, umirovljenike
Organizatori su objavili kako će se osigurati medicinski djelatnici iz 14 županija kako bi sve proteklo u najboljem redu uoči koncerta Marka Perkovića Thompsona na zagrebačkom Hipodromu.
Stručnjaci nisu sigurni, no nagađaju da je vjerojatno riječ o kitu perajaru, vrsti koja i inače živi u Sredozemlju, a čiji najveći primjerci mogu dosegnuti i 27 metara.
Tijekom trajanja radova, bit će onemogućeno korištenje servisa unutar platforme e-Građani, pristup porezno knjigovodstvenoj kartici, kao i kreiranje barkoda za elektroničko plaćanje poreznog duga.
Svečano misno slavlje održat će se u 18 sati u pulskoj katedrali Uznesenja Marijina koje će predvoditi mons. Marko Medo, biskup gospićko-senjski, u zajedništvu s domaćim biskupom ordinarijem i ostalim biskupima i svećenicima.
Michelangelo se trenutačno nalazi pod stalnim nadzorom u rehabilitacijskom bazenu, a tim veterinara i biologa prati njeno stanje i provodi intenzivnu njegu.
Sudjelovanje je besplatno i otvoreno za sve učenike osnovnih i srednjih škola, a odabir sudionika ovisit će o broju prijava i raspoloživim kapacitetima radionica.
Ova inicijativa nije novost za Naš san Njihov osmijeh, jer svake godine provode slične humanitarne projekte kako bi pomogli školarcima iz obitelji u potrebi.