Meduze u Istri: Koje vrste su prisutne i trebamo li ih se bojati?
Meduze, bez obzira na nelagodu koju ponekad izazovu, nisu „neprijatelji“, već prirodni dio morskog ekosustava. Njihova prisutnost može biti indikator promjena u moru, ali i sezonska pojava koja ne mora značiti ništa alarmantno.
Razgovarali smo s dr. sc. Danielom Marić Pfannkuchen iz Centra za istraživanje mora u Rovinju o stanju mora, temperaturi i pojavi cvjetanja fitoplanktona ovog ljeta na sjevernom Jadranu.
06:15Prije 3 d03.07.2025
„Trenutno u Istri imamo samo one vrste meduza koje ne peku“, objašnjava dr. sc. Daniela Marić Pfannkuchen, viša znanstvena suradnica Centra za istraživanje mora u Rovinju (Institut Ruđer Bošković).
Dodaje kako su poznate „roze“ i „morske mjesečine“ – kojih se mnogi sjećaju još iz osamdesetih godina – zabilježene ove godine daleko južnije, na pučinskim otocima u Dalmaciji, ali ne i u Istri.
Kompas meduze su jedine koje mogu izazvati nelagodu
Kod nas se povremeno pojavljuju kompas meduze – smeđe prugaste meduze koje se lako primijete u vodi. Iako mogu izazvati blagu reakciju, nisu ozbiljna opasnost ako ih se ne dira.
„One se jasno vide dok plivate, i ako ih uočite, jednostavno ih izbjegnite. Nemojte ih dirati, pogotovo ne rukama, jer one u sebi imaju žarne stanice koje mogu izazvati iritaciju kože“, upozorava znanstvenica.
Posebno naglašava kako su djeca najčešće ta koja u igri dođu u kontakt s meduzama – ponekad ih uzimaju rukama, nose u kantama ili se njima zabavljaju na obali. Upravo tada dolazi do reakcija: crvenila, osipa ili blažih opeklina, osobito ako se kontaminiranim rukama dodiruje lice ili druge osjetljive dijelove tijela.
Bolje ih ne dirati – ni žive, ni mrtve
„Bez obzira na to je li meduza živa ili uginula, bolje ju je ne dirati. Pustite je da pluta ili se raspadne u miru – to je najbolje i za nju i za vas“, kaže dr. Marić Pfannkuchen.
Dodaje kako meduze, bez obzira na nelagodu koju ponekad izazovu, nisu „neprijatelji“, već prirodni dio morskog ekosustava. Njihova prisutnost može biti indikator promjena u moru, ali i sezonska pojava koja ne mora značiti ništa alarmantno.
Za kraj, poruka kupačima je jasna: „Ako ih vidite – promatrajte ih izdaleka. More dijelimo sa živim bićima, a meduze su tu s nama – i prije nas.“
Nagrade će biti dodijeljene na svečanoj proslavi Dana Grada, 10. kolovoza 2025. godine, a namijenjene su pojedincima i pravnim osobama koje su ostvarile značajne uspjehe i doprinose na raznim područjima.
Gustoća prometa povećana je i kod tunela Učka, u smjeru Rijeke, gdje se vozila kreću usporeno, a na pojedinim dionicama dolazi i do povremenih zastoja.
Već treću godinu zaredom, i ovoga će ljeta Limski zaljev biti mjesto raznolikih događanja i programa u sklopu „Ljeta na Limu“, koje zajednički organiziraju Turistička zajednica Općine Kanfanar i Turistička zajednica Općine Vrsar.
Nakon dojave djelatnice trgovine, policijski službenici su 3. srpnja u trgovini u Ulici Nikole Tesle u Poreču uhitili ženu i muškarca zbog sumnje na krađu kozmetičkih proizvoda.
Kao i dosad, isplata se odnosi na sve umirovljenike koji primaju mirovinu iz hrvatskog sustava mirovinskog osiguranja, a sredstva će im biti doznačena izravno na tekuće račune.
Sve počinje već 7. srpnja sa snažnim predznakom romantike, jer vas od 21 sat na starogradskom trgu uz Battistelinu šternu, čeka još jedno izdanje popularnih Vinskih večeri.
"Ovdje sam s prijateljima i mogu reći da je atmosfera stvarno moćna. Oko nas su rijeke ljudi kojima se ne vide kraja. Sigurno će ovo biti dan za pamćenje", poručio je čitatelj.