Početak drugog produženog vikenda u kolovozu obilježit će blagdan Velike Gospe, 15. kolovoza, koji se slavi u većini europskih država.
Ove godine blagdan pada u petak, što mnogima omogućuje spajanje s vikendom i odlazak na produženi odmor.
Zbog toga se pojačan promet očekuje već od popodnevnih sati u četvrtak, 14. kolovoza, ponajviše na važnijim cestovnim pravcima prema jugu zemlje.
Najveće gužve predviđaju se na autocesti A1 Zagreb–Split–Ploče, osobito na dionici Zagreb Lučko – Bosiljevo II, gdje bi moglo doći do čekanja na naplatnoj postaji Lučko te usporene vožnje u koloni sve do Karlovca, a posebno kod izlaza s autoceste u Karlovcu.
Usporavanja su izgledna i do čvora Bosiljevo II. Slično se očekuje i na državnoj cesti DC1, između Gornjeg Stupnika, Klinča Sela i Jastrebarskog, gdje je moguća kolona s povremenim zaustavljanjima, posebice ako budu u funkciji semafori u Rakovom Potoku i Klinča Selima.
Pojačan promet prognozira se i na brzoj cesti Klis–Solin prema luci Split, na autocesti A2 kod Trakošćana i Zaprešića te na dijelu prije čvora Jankomir, kao i na zagrebačkoj obilaznici prema naplatnoj postaji Lučko.
Gužve se očekuju i na autocesti A4 od izlaza Sveta Helena do čvora Ivanja Reka, na Krčkom mostu, Jadranskoj magistrali, posebice na prilazima Crikvenici, Novom Vinodolskom, Senju, Zadru, Šibeniku, Splitu i Dubrovniku, s naglaskom na dionicu Trogir–Split–Omiš–Makarska.
Zastoji su izgledni i na graničnim prijelazima s Bosnom i Hercegovinom i Srbijom, kao i na bivšim graničnim prijelazima sa Slovenijom poput Macelja, Kaštela, Pasjaka, Rupe i Plovanije. U lukama koje povezuju kopno s otocima također se predviđa pojačan promet.
Tijekom petka, 15. kolovoza, brojni će vjernici pohoditi marijanska svetišta u Sinju, Krasnu, na Trsatu u Rijeci, u Aljmašu i Mariji Bistrici, pa će u okolici tih mjesta promet biti pojačan već od ranih jutarnjih sati. Vozače se upozorava na hodočasnike pješake, kojih će biti na cestama tijekom noći s četvrtka na petak i u samom jutru blagdana.
Za nedjelju, 17. kolovoza, predviđa se pojačan promet u povratku prema unutrašnjosti, osobito od poslijepodnevnih sati.
Gužve se očekuju u brodskim lukama na otocima i pri iskrcaju u Splitu, na autocesti A1 od Ogulina do Zagreba, posebno kod naplatnih postaja Demerje i Lučko, na riječkoj obilaznici A7 te na prilazu tunelu Učka autocestom A8 zbog radova.
Budite oprezni!
Pojačanja prometa moguća su i na Krčkom mostu, zagrebačkoj obilaznici, na A2 kod Trakošćana te na drugim većim pravcima.
Zbog smjena turista, zastoje valja očekivati i ponedjeljkom, posebice prema Sloveniji, Srbiji i Bosni i Hercegovini na izlasku iz zemlje. Trajekti i katamarani plovit će prema ljetnom redu vožnje, a u većini pristaništa očekuje se gužva.
Putnicima se savjetuje da, primjerice, u Supetru na Braču, dođu u luku već prije 8 sati ujutro kako bi izbjegli dulja čekanja.
Zbog blagdana i uobičajenih ljetnih ograničenja, teretnim vozilima iznad 7,5 tona promet će biti zabranjen u četvrtak, 14. kolovoza, od 15 do 23 sata, u petak od 14 do 23 sata, u subotu od 4 do 14 sati te u nedjelju od 12 do 23 sata. Idućih vikenda do 14. rujna, zabrane vrijede subotom od 4 do 14 sati te nedjeljom od 12 do 23 sata.
Vozačima se preporučuje dobro planirati putovanje, opskrbiti se vodom, hranom i grickalicama te izbjegavati putovanja u dane najvećih gužvi, ako je to moguće.
Tijekom vožnje nužno je poštivati prometna pravila, održavati sigurnosni razmak, koristiti pokazivače smjera i pratiti prometne informacije putem HAK-ove web stranice, aplikacije ili pozivom na broj 072 777 777.