Engleski najjača točka istarskih maturanata! Evo kako stoje u ostalim predmetima
Ukupna slika pokazuje stabilnu dominaciju engleskog jezika, ali i dugotrajan pad rezultata u temeljnim predmetima, što dodatno naglašava razliku između školskog ocjenjivanja i standardiziranog državnog ispita.
IstraIN
11 Veljača 2026 I 07:46
IstraINIlustracija
Podaci o rezultatima državne mature za prošlu školsku godinu, razvrstani po županijama, gradovima i školama, pokazuju kako su istarske srednje škole zadržale prepoznatljive obrasce uspjeha — ali i otvorile pitanja o trendovima ocjenjivanja.
Službena statistika dostupna je u aplikaciji Školski e-Rudnik Školski e-Rudnik Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, gdje se mogu pregledati podaci od 2013. godine do danas.
''Cilj nam je uspostaviti regionalnu mrežu svih „zdravih škola“ u Istarskoj županiji, jer želimo da naši mladi izrastu tjelesno zdravi, ali i da budu mentalno jaki“, poručila je zamjenica župana, Gordana Antić.
13:20Prije 89 d13.11.2025
Prema ukupnim ocjenama na državnoj maturi, među istarskim srednjim školama prednjači Gimnazija Pula. Odmah iza nje nalaze se Gimnazija i strukovna škola Jurja Dobrile u Pazinu te Pazinski kolegij, koji provodi program klasične i jezične gimnazije.
Engleski kao najjača karika
Maturanti u svim istarskim školama najbolje su rezultate ostvarili iz engleskog jezika. Najvišu prosječnu ocjenu postigli su učenici Talijanska srednja škola Buje — 4,36 — dok su maturanti pazinske Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile ostvarili prosjek 4,19.
Hrvatski jezik i matematika i dalje zaostaju za engleskim. Najbolje rezultate iz matematike ostvarili su učenici Gimnazije Pula s prosječnom ocjenom 2,97, slijedi pazinska Gimnazija i strukovna škola Jurja Dobrile s 2,81 te Talijanska srednja škola Dante Alighieri u Puli s prosjekom 2,64.
Kod hrvatskog jezika najviši prosjek ponovno bilježi Gimnazija Pula — 3,21. Slijedi Pazinski kolegij s 2,88 te Gimnazija i strukovna škola Jurja Dobrile s 2,81.
Dugoročan pad na višoj razini mature
Rezultati ukazuju i na kontinuirani pad prosječnih ocjena na višoj razini mature iz hrvatskog jezika i matematike od 2022. godine.
Tada je prosječna ocjena istarskih maturanata iz hrvatskog iznosila 3,2, dok je prošle godine pala na 2,49. Sličan trend vidljiv je u matematici — s 3,07 u 2022. na 2,47 u 2025. godini.
Analizu školskih prosjeka objavio je portal Studiraj.com, koji je izdvojio istarske srednje škole s najboljom ukupnom prosječnom ocjenom na maturi u školskoj godini 2024./2025., uz uvjet da je maturu polagalo više od deset učenika.
Podaci o višegodišnjem kretanju ocjena pokazuju da je Pazinski kolegij pao s prosjeka 3,5 na 3,05, dok najveći rast bilježi Tehnička škola Pula — s 2,53 na 2,73.
U Pazinskom kolegiju zabilježen je i pad prosjeka iz pojedinih predmeta: hrvatski je pao s 3,77 na 2,88, a engleski s 3,94 na 3,75.
Glazbena škola izvan službenog poretka
Po visokim prosjecima istaknula se i Glazbena škola Ivana Matetića Ronjgova u Puli. Međutim, nije ušla u službeni poredak jer je maturu prošle godine polagalo točno deset učenika.
Njihovi rezultati bili su vrlo visoki: engleski 4,2, hrvatski 3,2 i matematika 2,5.
“Inflacija” ocjena — razlika između škole i mature
Podaci iz Školskog e-Rudnika omogućuju i usporedbu završnih školskih ocjena s rezultatima mature, što otvara pitanje takozvane “inflacije” ocjena — postupnog rasta školskih prosjeka bez proporcionalnog rasta znanja.
Razlike su najuočljivije u hrvatskom jeziku: prosječna završna ocjena istarskih maturanata bila je 3,6, dok je na maturi iznosila 2,5 — cijelu ocjenu niže.
U matematici su učenici na kraju školovanja imali prosjek 3,2, a na maturi 2,5. Najmanji raskorak zabilježen je u engleskom jeziku: završna ocjena 4,2 naspram 3,7 na maturi.
U Ulici 43. istarske divizije u Puli od ponedjeljka, 16. veljače, provodit će se orezivanje stabala zbog grana koje ulaze u profil prometnice, a tijekom radova od 8 do 14 sati bit će uvedena privremena regulacija prometa.
Hrvatski jahač Stefano Osip iz KK Istra otvorio je sezonu nastupom na prestižnom Fursan Cupu u saudijskoj AlUli, gdje je u iznimno zahtjevnoj utrci na 120 kilometara, među 198 natjecatelja iz 71 zemlje, zauzeo 47. mjesto
Skupina “Tigrići” Dječjeg vrtića Balončić započela je s radom u novouređenom prostoru u Svetvinčentu, nakon sedmomjesečne adaptacije vrijedne 300 tisuća eura, čime su vrtićki kapaciteti povećani za dodatnih 25 mjesta.
Ukupna slika pokazuje stabilnu dominaciju engleskog jezika, ali i dugotrajan pad rezultata u temeljnim predmetima, što dodatno naglašava razliku između školskog ocjenjivanja i standardiziranog državnog ispita.
Plaće i naknade istarskih gradonačelnika te saborskih zastupnika znatno se razlikuju — od volonterskih mandata do primanja većih od pet tisuća eura mjesečno, a dio dužnosnika uz političku funkciju ostvaruje i dodatne prihode iz drugih institucija.
Vatrogasci u Istri prošle su godine imali 4.170 intervencija – čak 859 više nego godinu ranije. Zabilježeno je 653 požara, a opožarena površina udvostručena je na 468 hektara, istaknuo je županijski zapovjednik Dino Kozlevac.
Na Dan sigurnijeg interneta razgovarali smo s Tomislavom Ramljakom o sve većim rizicima za djecu u online prostoru, važnosti prevencije i ulozi novog Centra za sigurniji internet u Puli.
Na području Štanjere u Rovinju, uz cestu prema Petrolu, na privatnoj parceli uz rub šume odbačen je komunalni otpad, uključujući i WC dasku — još jedan primjer neodgovornog i sramotnog odlaganja smeća u prirodi.
Istarski domovi zdravlja ove će godine stipendirati ukupno 25 studenata i učenika, Nastavni zavod za hitnu medicinu stipendirat će pet studenata, Opća bolnica Pula 20 učenika, Dom Alfredo Štiglić Pula 3 učenika te domovi, čiji je osnivač Istarska županija, u Novigradu, Raši i Rovinju po dva učenika.
Što se tiče vojarni u kojima će se obvezni vojni rok služiti, Slunj, Knin i Požega prve će primiti ročnike, dok paralelno, dodaje Anušić, rade na proširenju kapaciteta i u drugim vojarnama.