Novi toplinski val stiže u Hrvatsku: Temperature do 39 stupnjeva, izdana upozorenja za četiri regije

Najtoplije će biti tijekom vikenda kada će se u većem dijelu Hrvatske dnevne temperature penjati iznad 35 stupnjeva, a lokalno dosegnuti i 36 ili 37 stupnjeva.

Ena Piglić
Ena Piglić

27 Srpanj 2026 I 16:20

Novi toplinski val stiže u Hrvatsku: Temperature do 39 stupnjeva, izdana upozorenja za četiri regije
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL

Nakon kratkotrajnog osvježenja, Hrvatsku očekuje novi val ekstremnih vrućina. Već od sredine tjedna vrijeme će biti stabilno, sunčano i bez oborina, a temperature će iz dana u dan rasti te će tijekom vikenda u pojedinim dijelovima zemlje dosegnuti i 37 stupnjeva Celzija.

Prema prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), ponedjeljak će biti djelomice sunčan uz promjenjivu naoblaku.

Mjestimice su mogući pljuskovi s grmljavinom, ujutro na Jadranu i uz obalu, a poslijepodne ponegdje i u unutrašnjosti te na sjevernom Jadranu. Najviša dnevna temperatura kretat će se između 27 i 32 stupnja.

U utorak će prevladavati pretežno sunčano vrijeme, osobito na Jadranu, dok je u unutrašnjosti u poslijepodnevnim satima moguć tek poneki pljusak u Lici i unutrašnjosti Dalmacije. Temperature će ostati između 27 i 32 stupnja.

No, već od srijede slijedi potpuna stabilizacija vremena. Prema sedmodnevnoj prognozi DHMZ-a, do kraja tjedna očekuje se suho i sunčano vrijeme bez mogućnosti oborina, uz daljnji porast temperatura.

Najtoplije će biti tijekom vikenda kada će se u većem dijelu Hrvatske dnevne temperature penjati iznad 35 stupnjeva, a lokalno dosegnuti i 36 ili 37 stupnjeva.

Zbog nadolazećih visokih temperatura DHMZ je za četvrtak izdao upozorenje na umjerenu opasnost od toplinskog vala za četiri regije – gospićku, riječku, splitsku i kninsku.

Da će se vrućine nastaviti i početkom kolovoza potvrđuje i Istramet.

Prema prognozama norveške meteorološke službe Yr.no, u Zagrebu bi u nedjelju i ponedjeljak temperatura mogla dosegnuti 37 stupnjeva, u Splitu tijekom vikenda čak 38, dok bi u Daruvaru u nedjelju moglo biti i iznimno vrućih 39 stupnjeva.

Meteorolozi građanima savjetuju izbjegavanje boravka na otvorenom tijekom najtoplijeg dijela dana, dovoljan unos tekućine te posebnu brigu o djeci, starijim osobama i kroničnim bolesnicima, koji su najosjetljiviji na posljedice toplinskih valova.