Otkrivamo kako se nostiti za postblagdanskom depresijom i donosimo savjete stučnjaka

Media servis

2 Siječanj 2025 I 20:28

Otkrivamo kako se nostiti za postblagdanskom depresijom i donosimo savjete stučnjaka
Pexels

Doba blagdana za mnoge ljude nije samo period veselja i uživanja s najbližima, već i najstresnije doba godine. U hladnim zimskim mjesecima dosta je česta forma depresije poznata kao zimski "blues".

Kod nekih se osoba također u vrijeme božićnih blagdana javlja depresija poznata kao božićna tuga ili božićni "blues".

Ines Kovačević, savjetodavna terapeutkinja, za Media servis je istaknula kako su glavni okidači blagdanske depresije upravo izoliranost i stres. "Ono što kod nekih ljudi izaziva taj osjećaj tuge, su ustvari osjećaji vezani razne blagdanske aktivnosti, sjećanja na voljene ljude koji više nisu s nama i različita društvena očekivanja.

Može biti i okruženje u kojemu se pojedinci ne osjećaju najbolje ili imaju osjećaj da su svi oko njih puno sretniji. Veliku ulogu tu igraju i financije (...) Sve to može izazvati nekakve negativne emocije."

Sezonska (ili zimska) depresija od ranih je 80-tih godina prošlog stoljeća priznata kao legitiman oblik depresivnih poremećaja. Predsjednik uduge Životna linija Tim Pongrac za Media servis otkriva koje su osobe sklonije blagdanskoj depresiji.

"Svakako osjećajne i senzitivne osobe, naročito one koje imaju neke tužne uspomene. Također, ako su neka razdoblja u obitelji bila stresna, sama sjećanja na to u ovo doba godine može uzrokovati "obnovu" tih osjećaja."

Osvještavanje i podizanje svijesti javnosti sigurno je korak bliže rješavanju ovih problema. Pongrac je otkrio i kako prepoznati blagdansku depresiju.

"O pravoj depresiji se može govoriti ukoliko tijekom barem dva tjedna traje osjećaj tuge, smanjene životne radosti, nedostatak energije i ako ne uživamo u stvarima u kojima smo prije uživali - u tom smislu možemo govoriti o kliničkoj definiciji depresije. Svakako je dobro potražiti pomoć, emocionalnu i profesionalnu pomoć psihoterapeuta."

Savjetodavna terapeutkinja Ines Kovačević s početka priče je istaknula nekoliko savjeta: "To bi bio razgovor s bliskim ljudima, probati realističnije planirati, stvarati svoje neke tradicije i fokusirati se na pozitivne trenutke koji mogu biti od velike pomoći.

Svi smo mi nekako uključeni u društvo i medije i stvaranje te slike da moramo stalno biti sretni, ali je stvar da blagdani ne moraju biti savršeni, da ne moraju ispuniti sve naše ideale. Dobro je fokusirati se na neke male trenutke radosti."