Dvije milijarde ljudi u svijetu bori se s prekomjernom tjelesnom masom, pokazuju procjene Svjetske zdravstvene organizacije. Hrvatska prednjači u Europi.
Prema podacima na razini Europske unije, Hrvatska je prva po udjelu pretilih i preuhranjenih osoba. Posebno zabrinjava što svako treće dijete u našoj zemlji ima problema s debljinom.
Debljina je bolest prekomjernog nakupljanja masnog tkiva u organizmu, a prema najnovijim podacima Eurostata iz 2022. godine 58% odraslih osoba u Hrvatskoj bori se s prekomjernom tjelesnom masom ili debljinom.
Doktorica medicine Davorka Herman Mahečić naglasila je kako je sam uzrok debljine vrlo složen.
''Početak nam kreće sigurno u genima koji nasljeđujemo od mame i tate, dakle neka sklonost debljanju, a onda kasnije imamo i život i životne faze i okoliš i neke druge bolesti, lijekove koje uzimamo za te bolesti - znači jako puno stvari koje će nas u 21. stoljeću voditi prema tome da se da debljina bude sve češća'', naglasila je.
Trend koji posebno zabrinjava stručnjake, naglašava Herman Mahečić jest onaj rasta prekomjerne težine kod djece.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj svako treće, dok u Europi svako četvrto dijete ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu.
''I to je nešto s čime se mi moramo sad početi ozbiljno baviti jer sva ta djeca sa debljinom danas, za 20 ili 30 godina će biti ozbiljno bolesni ljudi. Dakle mi smo nekako ostali u onom dijelu gdje je dijete zdravo ako je debelo, ali to nije nije točno i to je nešto s čime ćemo se mi definitivno morati pozabaviti na razini škola, na razini društva, ali ono što bih ja najviše istakla jest na razini obitelji'', rekla je Herman Mahečić.
Tako debljina može biti uzrok niza drugih zdravstvenih problema, posebice onih kardiovaskularnih, a povezanost je velika, naglasio je predsjednik hrvatskog kardiološkog društva, akademik Davor Miličić.
''I da je debljina jedan od glavnih rizičnih čimbenika ateroskleroze i svih njezinih komplikacija - od srčanog udara, moždanog udara, periferne arterijske bolesti, a isto tako debljina može biti rizik i za razvoj nekih aritmija kao što je fibrilacija atria, jedna od najčešćih aritmija današnjice i na kraju važan rizični čimbenik zatajivanja srca'', zaključio je Miličić.
Za kraj je doktorica Herman Mahečić savjetovala osobama prekomjerne tjelesne mase da se posavjetuju s liječnikom koji će im kompletnim pristupom pomoći - od prehrane, fizičke aktivnosti i lijekova, do psihološke podrške.