Ako ćete nakon stresnog dana radije zagrliti svog ljubimca nego razgovarati s partnerom – niste jedini.
Novo globalno istraživanje provedeno na više od 30 tisuća vlasnika kućnih ljubimaca otkrilo je da većina ispitanika (58%) u trenucima stresa radije provodi vrijeme sa svojim ljubimcem nego s partnerom (32%), obitelji (23%), djecom ili prijateljima (18%).
Štoviše, čak 83% vjeruje da kućni ljubimci pozitivno utječu na njihovo mentalno zdravlje.
Istraživanje, provedeno u 20 zemalja diljem svijeta, ističe kako ljubimci značajno doprinose mentalnom zdravlju i općoj dobrobiti svojih vlasnika.
U svijetu prepunom užurbanosti, digitalnog umora i stalnih obaveza, oni postaju tihi vodiči prema mirnijem i uravnoteženijem životu.
Više od polovice ispitanika (56%) smatra da im ljubimci nude društvo bez potrebe za razgovorom, dok gotovo četvrtina (23%) priznaje da im je razgovor s ljubimcem način da izraze brige – bez straha od osude ili savjeta.
Samo njihovo prisustvo, kako tvrdi 84% vlasnika, donosi osjećaj smirenosti i sigurnosti, bez potrebe za riječima ili aktivnošću.
Ljubimci svojim ponašanjem često podsjećaju vlasnike na male, ali važne navike koje pridonose dobrobiti:
Pauze u svakodnevici: Gotovo 80% vlasnika navodi da ih ljubimac podsjeća da se odvoje od posla i kućanskih obaveza, pri čemu polovica to doživljava svakodnevno.
Mirniji um: 73% ispitanika kaže da im ljubimci pomažu prekinuti krug pretjeranog razmišljanja, čime ih dovode u smirenije i fokusiranije stanje.
Više boravka na otvorenom: Isti postotak ispitanika (73%) ističe da ih ljubimac motivira na svakodnevne šetnje i boravak na svježem zraku.
Digitalni detoks: Više od tri četvrtine sudionika (77%) priznaje da im ljubimci pomažu da se odmaknu od ekrana i društvenih mreža, barem na neko vrijeme.
Ovi podaci jasno pokazuju koliko je snažna veza između ljudi i njihovih kućnih ljubimaca, ali i koliko ta povezanost može igrati ključnu ulogu u očuvanju mentalnog zdravlja u svakodnevnom životu.