Eugen Kumičić rođen je 11. siječnja 1850. godine u Brseču na istočnoj obali Istre.
Gimnazijsku naobrazbu, uglavnom na talijanskom, stjecao je u Rijeci, Kopru i Zadru, te je maturirao u Rijeci 1870. godine.
U Zagrebu je živio od 1879. te do 1883. bio profesorom francuskog i talijanskog jezika na zagrebačkoj višoj realci, a potom se profesionalno posvetio književnosti i političkoj djelatnosti. Kao radikalni starčevićanac u dvama mandatima bio je zastupnik Stranke prava u Hrvatskome saboru.
S Matkom Laginjom i Erazmom Barčićem u Kraljevici je pokrenuo list Primorac, te uređivao pravaške listove Hrvatsku vilu (1882.–83.) i Slobodu, poslije Hrvatsku (1887.–88.). Od 1892. do 1895. bio je zagrebački gradski zastupnik. Nakon rascjepa među pravašima postaje potpredsjednik Čiste stranke prava.
U književnosti se pojavljuje 1879. sa svojom novelom Slučaj, objavljenom u sušačkoj Slobodi. Romantik, sentimentalist, patetik i moralizator, pod jakim Šenoinim utjecajem; podrijetlom iz austrijskog dijela Monarhije podvrgnutoga talijanizaciji, ušavši u literaturu i politiku za Khuenova režima u banskoj Hrvatskoj, tj. u doba žestoke mađarizacije i germanizacije hrvatskih zemalja, svoj je književni opus obilježio crno-bijelom karakterizacijom likova te suprotstavljanjem domaćeg elementa stranom.
Sukladno temeljnim osobnim odrednicama: istarskom podrijetlu, susretu s francuskim naturalizmom za vrijeme boravka u Parizu te političkoj pravaškoj orijentaciji, književna povijest i kritika Kumičićevo djelo ugrubo dijele na tri predmetnotematske i motivske cjeline: istarsku (zavičajnu), naturalističku i povijesnu.
Vrstan detaljist i pejsažist, u svojim je istarskim djelima, osjećajno najangažiraniji, privržen kopnu i sudbinama malih ljudi. Tom krugu pripadaju pripovijetke i romani: Jelkin bosiljak (1881.), Začuđeni svatovi (1883.), Sirota (1885.), Preko mora (1889.), Teodora (1889.) i drugo.
Kao jedan od najpopularnijih i najčitanijih pisaca u književnosti hrvatskog realizma Kumičić je ujedno i najpoznatiji Istranin u hrvatskoj književnosti. Služio se pseudonimima Jenio Sisolski, Bersečanin i E. K.
Dodajmo još kako u Istarskoj županiji i jedna škola nosi njegovo ime, a to je Strukovna škola Eugena Kumičića Rovinj.