U pulsko Oporavilište pristigle čak četiri bolesne glavate želve iz Rovinja, Vrsara i Poreča

Životinje su po dolasku zaprimile prvu pomoć – infuziju i glukozu – te su podvrgnute dijagnostičkim pretragama, uključujući rendgenski snimak i analizu krvi.

Iris Foriš
Iris Foriš I Aquarium Pula

23 Srpanj 2025 I 09:55

U pulsko Oporavilište pristigle čak četiri bolesne glavate želve iz Rovinja, Vrsara i Poreča
Foto: FB / Aquarium Pula

Nakon što su pretprošlog vikenda u pulski akvarij stigle dvije glavate želve, o čemu smo pisali ovdje, Oporavilište Aquariuma Pula ovog vikenda pristigle su tri glavate želve, a ovog utorka jedna - sve sa sličnim simptomima - letargijom te gustim pokrovom rakova vitičara (brambuljaca) na oklopu i perajama, što ukazuje na dugotrajan period smanjene pokretljivosti.

Životinje su po dolasku zaprimile prvu pomoć – infuziju i glukozu – te su podvrgnute dijagnostičkim pretragama, uključujući rendgenski snimak i analizu krvi. Paralelno je započeto i uklanjanje gustog obraštaja s njihovih oklopa, piše u objavi na Facebook profilu pulskog akvarija.

Kornjaču Anicu pronašao je gospodin Iannis u subotu u blizini Crvenog otoka kod Rovinja. Teška je 695 grama, duga 18 cm, i procjenjuje se da je stara oko godinu dana.

Istoga dana i u istom području, skiper Mateo pronašao je još jednu kornjaču – Denči, tešku 1009 grama i dugu 20 cm, također staru približno godinu dana.

U nedjelju je u blizini Poreča gospođa Petra pronašla Zoe, treću mladu želvu tešku 475 grama i dugu oko 15 cm. Stručnjaci procjenjuju da je mlađa od godinu dana.

Najnovija kornjača, imena Star, stigla je jučer, 22. srpnja. Pronašli su je članovi Ronilačkog centra Starfish u okolici Vrsara. I ona je po dolasku odmah zaprimila veterinarsku pomoć.

Iz Aquariuma Pula zahvaljuju svim građanima koji su pomogli u pronalasku i transportu ovih životinja te ponovno apeliraju na javnost: ako uočite morsku kornjaču koja je letargična, ima ozljede, obrasla je algama ili vitičarima, zapetljana u plastiku ili ne može zaroniti, postupite prema sljedećim koracima:

Odmah dojavite pronalazak na broj: +385 52 381 402.

Ako je moguće, pažljivo je prenesite na obalu, primajući je isključivo za oklop i izbjegavajući kontakt s ustima.

Smjestite je na mirno, sjenovito mjesto, zaštićeno od vjetra. Ako je dostupno, stavite je u plastičnu kutiju s mekanom podlogom, a oklop prekrijte mokrim ručnikom.

Očistite nosnice i održavajte područje glave i očiju vlažnim.

Ako postoje otvorene rane, nježno ih omotajte čistim ručnikom ili zavojem.

Ograničite prisustvo ljudi oko životinje kako biste smanjili stres.

Spašavanje ovih osjetljivih morskih stvorenja moguće je jedino zajedničkim trudom građana i stručnjaka. Svaka dojava i pomoć u transportu izuzetno su važni za očuvanje vrste.