Razbijanje mitova: Je li moguće zatrudnjeti tijekom menstruacije?

Današnjim, modernim rječnikom rečeno menstruacija je stanoviti ”reset” ciklusa rada jajnika nakon kojeg se pokreće novi ciklus novi ciklus odabira i sazrijevanja jajne stanice koja će dozrijevati i kada taj proces bude završen uslijedit će ovulacija kojom jajna stanica bude izbačena iz jajnika.

Mamin kutak

19 Srpanj 2025 I 07:15

Razbijanje mitova: Je li moguće zatrudnjeti tijekom menstruacije?
Foto: Pexels

Decidirani odgovor je ne, nije moguće zanijeti tijekom menstruacije. Menstruacija po definiciji znači odbacivanje sluznice koja oblaže unutrašnjost maternice (endometrija) ukoliko nije došlo do zanošenja.

Današnjim, modernim rječnikom rečeno menstruacija je stanoviti ”reset” ciklusa rada jajnika nakon kojeg se pokreće novi ciklus novi ciklus odabira i sazrijevanja jajne stanice koja će dozrijevati i kada taj proces bude završen uslijedit će ovulacija kojom jajna stanica bude izbačena iz jajnika. Ukoliko su spermatozoidi na tom mjestu spremni i čekaju na nju tada se zanošenje može dogoditi.

Jajna stanica je zapravo ”jedna fina dama” i očekuje da spermatozoidi na nju čekaju jer ona je biti u stanju oplođena samo nekoliko sati od ovulacije. No, svi smo doživjeli da žena tvrdi kako joj se trudnoća upravo desilo tijekom menstruacije i kako je bila sigurna da joj se to tada nije moglo dogoditi. Najčešći problem je što se svako krvarenje iz rodnice proglašava menstruacijom, a to nije slučaj.

Velika većina žena prije početka spolnog života ima menstrualni ciklus tijekom nekoliko godina i kod velike većine žena će taj ciklus biti uredan na uobičajenih 28 +/- 3-4 dana.

Također svaka žena će znati kao izgleda uobičajeno menstrualno krvarenje, bilo trajanjem bilo obilnošću. Svako krvarenje koje se dogodi prije ili poslije očekivanog, a ono je tada i drugačije od uobičajenog , više nije menstruacija nego je to najčešće posljedica poremećaja u radu jajnika i tu više ne vrijedi početno izrečena tvrdnja.

U takvim ciklusima se ili ovulacija nije dogodila (tada neće niti doći do zanošenja) ili se ovulacija dogodi a uz nju postoje tzv. probojna krvarenja koja se pogrešno protumače kao menstruacija. Brojni su razlozi zašto može doći do probojnih krvarenja ali to ne mora biti nespojivo sa zanošenjem i tu nastane problem ukoliko se trudnoća nikako nebi smjela dogoditi.

Nadalje, treba biti svjestan da spermatozoidi koji uđu u ženski reproduktivni trakt mogu oploditi jajnu stanicu barem 3 a po nekim autorima i 5 dana. Na ovo se nadoveže i često posve pogrešan način računanja plodnih dana u ciklusu. Uz to slijedi i najčešće korištena metoda kontraceptivna metoda prekinutog spolnog odnosa što je samo malo bolje od ”išta nego ništa” . Pogreške odnosno neželjena zanošenja uz ovu metodu su zapravo česti.

Ukoliko su poremećaji ciklusa češći, postoje makar i nepravilna krvarenja, a potrebna je sigurna kontracepcija javiti se ginekologu radi dogovora kako dalje. Najčešće danas mladim, zdravim ženama u tom slučaju preporučimo korištenje neke od modernih niskodoziranih kontraceptivnih tableta. Bit će to „ugodno sa korisnim”- izregulirat će se ciklus a postojat će i sigurna kontracepcija.

Ukoliko ste protivnik peroralnih kontraceptiva (a na žalost u ovim našim predjelima takvih je mnogostruko više nego drugdje u razvijenom svijetu , kojim se volimo zvati) tada uvijek upotrijebiti pouzdanu kontraceptivnu metodu npr. prezervativ a ne prekinuti spolni odnos ili proglašavati svako krvarenje iz rodnice menstruacijom. No, to je već posve druga tema.

Piše: mr. sci. Darko Husar, dr. med., spec. ginekologije i porodništva, izvor: Mamin kutak