POČELO LJETNO RAČUNANJE VREMENA Znate li koliko sati dnevno biste trebali spavati za zdrav mozak?

Promjene u ritmu spavanja, poput one uzrokovane pomicanjem sata, mogu utjecati na organizam i izazvati umor, manjak koncentracije i poremećaje sna.

IstraIN

30 Ožujak 2025 I 07:55

POČELO LJETNO RAČUNANJE VREMENA Znate li koliko sati dnevno biste trebali spavati za zdrav mozak?
Foto: Pexels

Noćas smo u 2:00 sata pomaknuli kazaljke jedan sat unaprijed, prelazeći na ljetno računanje vremena. To znači da smo izgubili jedan sat sna, ali ćemo uživati u dužim večerima. Iako je praksa pomicanja sata uvedena kako bi se bolje iskoristilo dnevno svjetlo, njezin utjecaj na zdravlje i kvalitetu sna sve se češće dovodi u pitanje.

Prema istraživanju objavljenom u znanstvenom časopisu Brain, ključ za očuvanje zdravlja mozga leži u šest do osam sati kvalitetnog sna. Studija, koja je pratila 100 starijih osoba, pokazala je da su oni koji su spavali unutar tog raspona zadržali stabilne kognitivne funkcije.

S druge strane, osobe koje su spavale manje od 5,5 sati ili više od 8 sati bilježile su slabiju mentalnu učinkovitost i pad spoznajnih sposobnosti.

Preporuke stručnjaka o idealnoj količini sna variraju ovisno o dobi: odraslima se savjetuje oko 7 sati sna, djeci školske dobi između 9 i 12 sati, dok bi tinejdžeri trebali spavati od 8 do 10 sati.

Promjene u ritmu spavanja, poput one uzrokovane pomicanjem sata, mogu utjecati na organizam i izazvati umor, manjak koncentracije i poremećaje sna. Stručnjaci preporučuju postupnu prilagodbu, izbjegavanje teških obroka i kofeina prije spavanja te što više izlaganja prirodnom svjetlu tijekom dana.

Iako se u Europskoj uniji već godinama raspravlja o ukidanju pomicanja sata, dogovor još uvijek nije postignut. Tako ćemo i dalje dva puta godišnje prilagođavati svoje satove i, barem nakratko, mijenjati svoje navike spavanja.