Izmjene Urbanističkih planova uređenja (UPU) Lungomare i Lučica Delfin ponovno su izazvale oštre reakcije političke platforme Možemo! Pula, koja tvrdi da se predloženim rješenjima ne štiti javni interes, već otvara prostor za realizaciju velikih investitorskih projekata na jednim od najvrjednijih gradskih lokacija.
Iz Možemo! poručuju kako je najsporniji dio izmjena UPU-a Lungomare pokušaj da se, kako navode, pronađu "pravne rupe" kojima bi se zaobišla presuda Visokog upravnog suda te omogućila realizacija Hotela Valkane u gabaritima koji su tom presudom ukinuti.
Podsjećaju kako je Visoki upravni sud u prosincu 2025. godine, na zahtjev Inicijative građana za Lungomare, ukinuo prve izmjene plana iz 2015. kojima su povećani kapacitet i dimenzije hotela.
Umjesto povratka na parametre iz plana iz 2012. godine, tvrde da se aktualnim prijedlogom nastoji ponovno ozakoniti hotel kapaciteta do 360 kreveta, visine 27 metara i sedam etaža, zajedno s pripadajućom prometnom infrastrukturom, parkiralištima i komercijalnim sadržajima.
Ističu kako je upravo to najvažnija posljedica aktualnih izmjena plana te su zatražili da Grad Pula za svaki od planiranih parametara hotela jasno navede iz kojeg važećeg planskog akta proizlazi nakon stupanja sudske presude na snagu.
Navode i kako prijedlog ne sadrži ozbiljne procjene utjecaja budućeg hotela na promet, vodoopskrbu, odvodnju, gospodarenje otpadom ni opterećenje plaža, kao ni zajednički učinak Hotela Valkane i planirane stambene izgradnje na području Max Stoje.
Možemo! upozorava i da se zaštita šume Lungomare svodi na općenite formulacije, dok se istodobno ostavlja mogućnost gradnje različitih zahvata poput staza, paviljona, vidikovaca i potpornih zidova bez jasnih ograničenja njihova opsega.
Kritike i na plan za Lučicu Delfin
Jednako neprihvatljivim ocjenjuju i izmjene UPU-a Lučica Delfin, za koji tvrde da je još od donošenja 2011. godine bio izrađen prvenstveno radi pogodovanja privatnim investitorima.
Ističu kako plan nije usklađen s potrebama građana niti s infrastrukturnim mogućnostima grada te smatraju da bi ga trebalo staviti izvan snage i izraditi potpuno novi urbanistički plan koji bi u obzir uzeo potrebe stanovnika Pule, zaštitu obalnog prostora i ograničenja postojeće infrastrukture.
Platforma podsjeća kako su se građani već organizirali kroz inicijative za Lungomare i Delfin te da su jasno izrazili protivljenje ovakvim planskim rješenjima.
Traže novu razvojnu strategiju grada
Iz Možemo! upozoravaju i da Pula od 2018. godine nema ažurno Izvješće o stanju u prostoru, dokument koji bi, kako navode, trebao dati odgovore o posljedicama dosadašnje izgradnje, kapacitetima infrastrukture i stvarnim potrebama razvoja grada.
Smatraju kako se bez takvih analiza nastavlja prostorno planiranje temeljeno na zastarjelom Generalnom urbanističkom planu iz 2008. godine te da se gradski prostor prilagođava interesima pojedinih investitora, umjesto javnom interesu.
Zaključno poručuju kako predložene izmjene UPU-a Lungomare i Lučica Delfin neće doprinijeti kvalitetnijem životu građana, već će rezultirati većom izgrađenošću, dodatnim opterećenjem prometne i komunalne infrastrukture, smanjenjem zelenih površina te daljnjim podređivanjem najvrjednijih dijelova Pule privatnim investicijskim projektima.