Cjelogodišnji turizam – dobra ideja, ali sezonalnost i dalje diktira pravila!
Prema procjenama, u Istri je tijekom blagdana boravilo oko 50 tisuća gostiju, no brojke često ne odražavaju stvarni život na terenu.
06:45Prije 12 d08.01.2026
U prvih šest mjeseci ove godine cijene hotelskog smještaja u Hrvatskoj porasle su 4,6 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, no kaže nam direktor HUT-a Veljko Ostojić, one prate kretanje cijena hotelskog smještaja mediteranske konkurencije.
Bližimo se kraju glavnog dijela turističke sezone. Podaci za prvu polovicu godine bili su pozitivni, ostvaren je rast od 4 posto u dolascima i noćenjima u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
No, podaci komaparativne analize Hrvatske udruge turizma za prvih šest mjeseci pokazuju da su, osim broja noćenja i dolazaka, rasle i vanpasnionske cijene, što ipak nije konkuretno u odnosu na druge mediteranske zemlje.
Prema procjenama, u Istri je tijekom blagdana boravilo oko 50 tisuća gostiju, no brojke često ne odražavaju stvarni život na terenu.
06:45Prije 12 d08.01.2026
U prvih šest mjeseci ove godine cijene hotelskog smještaja u Hrvatskoj porasle su 4,6 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, no kaže nam direktor HUT-a Veljko Ostojić, one prate kretanje cijena hotelskog smještaja mediteranske konkurencije.
"Istovremeno su ključni troškovi, rada na primjer rasli 11,7%, dok je prosjek EU mediteranske konkurencije 4,2%. Cijena hrane, kod nas je cijena hrane rasla 5%, a prosjek mediterana, tih zemalja s kojima smo se uspoređivali, je 2,6%."
U špici sezone i ove godine kažu bilježe popunjenost preko 90%, ali ističe treba napomenuti da prihodi nisu sve, već da postoji i troškovna strana koja raste značajnije od prihodovne. Iz Hrvatske udruge turizma već duže vrijeme upozoravaju i na premali broj hotelskog smještaja. Vrtimo se, kaže nam Ostojić, na oko 181 tisuću hotelskih kreveta, dok se broj u obiteljskom i nekomercijalnom smještaju značajno povećava.
"Tako da smo mi u Hrvatskoj gledajući ukupno smještajne kapacitete koji su nešto manje od 2 milijuna kreveta, došli na oko 9,5% učešća hotelskih kreveta, što naravno ima značajne reperkusije, generira prosječno manju dnevnu potrošnju u odnosu na naše konkurente i u odnosu na ono što bismo mi htjeli."
Dodaje i kako je činjenica da smo u restauraterstvu i maloprodaji sa cijenama došli do vrha u odnosu na prosječnu strukturu naših gostiju.
"Sigurno da ta razina cijena koja je danas kod nas odvraća goste od razmišljanja ili barem dijela gostiju od razmišljanja za odabir Hrvatske za sljedeću godinu."
Strujni krug je u ponedjeljak pozvao autotaksi prijevoznike i dostavne službe da se uključe u javni poziv Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) za sufinanciranje nabave električnih vozila, u okviru kojeg je osigurano ukupno 45 milijuna eura.
09:50Prije 5 h20.01.2026
Baza dobavljača zamišljena je kao podrška poduzetnicima u procesu internacionalizacije poslovanja, olakšavajući povezivanje s novim partnerima i uključivanje u lance opskrbe većih investicijskih projekata.
14:30Prije 1 d19.01.2026
Prema najnovijem izvješću Grupacije Svjetske banke Business Ready (B-Ready), koje obuhvaća 101 gospodarstvo, Hrvatska se i ove godine svrstala među deset najboljih zemalja u svijetu prema regulatornom okviru i javnim uslugama, dok u području operativne učinkovitosti zauzima 26. mjesto.
07:20Prije 1 d19.01.2026
Koliko kućanstvo u prosjeku troši na hranu? Koliki su prosječni izdaci za stanovanje? Koliko kućanstava ima klimatizacijski uređaj? - neka su od pitanja na koje odgovore daje Anketa o potrošnji kućanstava, koja se provodi tijekom cijele 2026.
20:28Prije 1 d18.01.2026
Samački život i dalje je najskuplji. Samac je za osnovnu prehranu u prosincu trebao minimalno 249,09 eura, što je tek 1,22 eura manje nego u studenom.
19:14Prije 1 d18.01.2026
Prema Pravilniku o porezu na dohodak, mlade osobe do 25 godina imaju pravo na 100 posto povrata uplaćenog poreza na dohodak, dok oni do 30 godina starosti imaju pravo na 50 posto povrata.
16:15Prije 1 d18.01.2026